Karviná koupila pozemky kolem Karvinského moře, umožní to rozvoj lokality

24. červen 2024 12:00

Taky v tropických dnech přemýšlíte, jak se ochladit? Někdo pořídí bazén, jiný klimatizaci a Karviná koupila rovnou celé moře! Přesněji obří důlní jezero, které vzniklo tak, že se kvůli těžbě propadla zem a vše zaplavila voda. Pozemky kolem karvinského moře patřily firmě Asental a město za ně dá 35 miliónů korun.

O Karvinském moři v pořadu K věci
Nákup pozemků městu umožní naplno rozvinout potenciál oblíbené rekreační oblasti. Jaké plány s ní Karviná má? Tak nejen na to se v pořadu K věci Vladimír Šmehlík zeptá náměstka karvinského primátora Andrzeje Bizońě (ČSSD). Poslouchejte Český rozhlas Ostrava dnes v 17:30.

„Nikdy jsme tady nebyli a chtěli jsme se sem podívat. A jsme na dovolené a já jsem ráda, že jsme pryč,“ smála se na březích karvinského moře paní Pavla, která si s rodinou přijela užít dovolenou až z Pardubicka.

Kvůli moři občas zaprší v očích i bývalým horníkům, jako je třeba Jan Kavka. „Je to tady jediná lokalita v Karviné, kde se to propadlo až na ty spodní vody, tím se vytlačila nahoru. A vidíte, že je to opravdu nádherné,“ rozhlíží se po okolí pan Kavka.

Karviná chce místo rozvíjet, jenže dát z rozpočtu peníze na cizí pozemky moc nejde, a tak si je město všechny koupilo. „Myslím, že v České republice moře každý nemá. Příště půjdeme na Jadran a něco koupíme ještě u Jadranu,“ zasnil se karvinský primátor Jan Wolf (SOCDEM).

Čtěte také

„To prostředí je krásné, příroda si pohrála. Všechno se to zrenovovalo, je tam kus krásné přírody a čistá voda. Je tam klid a je tam oddychová zóna a díky tomu se tam lidé naučili chodit. Já si přeji jen, aby všichni, kteří tam chodí, se tam chovali slušně a vážili si toho, že to máme,“ dodává Wolf.

Letos možná město ještě stihne vybudovat kolem moře naučné stezky a příští rok tam chce už na svých pozemcích postavit půjčovnu pro vodní sporty a zázemí pro správce.

Spustit audio

Související