Když se řekne Kuří rynek...

9. říjen 2013
Ostravské Jiráskovo náměstí, kterému ale místní říkají Kuří rynek

Kde je Kuří rynek, ví snad každý Ostravan. Ale jen ti dříve narození pamatují, jak živo na dnešním Jiráskově náměstí v centru města bývalo: pokřikování trhovců, kvokání drůbeže a stánky plné zeleniny.

Poprvé se lidové pojmenování Kuří rynek objevilo v reklamě z roku 1926, trhy ale náměstí pamatuje i dřív. Kuří rynek toho pamatuje hodně. Historie místa je ovšem daleko pestřejší a pamatuje i podniky s pochybnou pověstí.

Pojmenování je Ostravanům vryto hluboko do paměti a rozklíčují ho i mladí. „Jednak to mají z rodiny, jak ten název přechází, a každý si to nějak uvědomí – podobně jako Stodolní ulice, že tam byly asi stodoly. Každý ze starších si pamatuje, jak sem chodili nakupovat od bulharských prodejců, kteří měli políčka v Mariánských Horách,“ říká kronikář města Ostravy Martin Juřica.

Pamětníkem je třeba Petr Šiřina z Havířova. V Ostravě žil jako dítě a cvrkot mezi stánky tehdy předškoláka ohromoval.

„Když se Ostravák chtěl podívat na malá kuřátka a husy a králíky, tak šel prostě na Kuří rynek a tam se toho jako dítě nabažil. Byla tam toho hromada. A nádherné taky bylo, jak ti trhovci mívali takové malé náklaďáčky, tříkolové,“ vzpomíná pan Šiřina.

Písemné zmínky o trzích jsou až z 20. let 20. století. Jisté ale je, že trhy se tu konaly už dříve.

„Víme, že v roce 1906 byl na návštěvě Ostravy císař František Josef. A předtím si stěžovali v novinách, že ho tady nepozvou, protože je to místo, které je skutečně nebezpečné. Byly tady minimálně dva nevěstince a v té době tady už určitě existovaly trhy. Z tehdejších policejních záznamů jsme vyčetli, že tady působili trhovci a že tady byl strašný binec,“ podotýká kronikář.

Historie Kuřího rynku je bohatá. Kdysi tu byla zástavba, přímo na ploše stálo i několik domů, taky biskupský pivovar. Náměstíčku, které vedení Moravské Ostravy prosadilo koncem 19. století, navíc dějiny několikrát změnily oficiální jméno.

Dnes vydlážděné a skoro sterilní náměstí působí až ospale.


Celý rozhlasový výlet do historie ostravského Kuřího rynku můžete absolvovat při poslechu záznamu našeho pořadu Křížem krajem – k poslechu zde.

Spustit audio
autor: Petra Štrymplová