Kino pro nevidomé: 'Nikdo mi nemusí říkat, co se děje na plátně'

3. únor 2017

Usednout do pohodlných sedaček, objednat si popcorn a vychutnat si film s přáteli na velkém plátně, o to je většina nevidomých ochuzena. V Třinci si ale podobný zážitek teď můžou dopřát. Začalo tam totiž promítat kino speciálně pro nevidomé, kdy je obraz doplněný o takzvaný audiopopis. Program nabízí jednou měsíčně ve velkém sále městské knihovny.

Eva Bojdová je z promítání nadšená, nevidomá je od dětství. Pochopit děj filmu v televizi pro ni někdy bývá složité.

„Když se tam hodně mluví, rozumím. Když nesleduju sama, tak mi řeknou, co se tam děje,“ vysvětluje. Při promítání v knihovně ale nápovědu od maminky nepotřebuje, ve chvíli, kdy herci nemluví, zazní totiž popis toho, co se na plátně odehrává.

„Rozrážeje dveře vchází do bytu strýc Pepin. Jen na chvilku zaváhá v předsíni, pak aniž by jediné dveře za sebou zavřel, vkročí do kuchyně. Na svojí švagrovou se upřímně usmívá.“ Tak například zní ukázka z filmu Postřižiny.

Výběr filmů pak mohou v Třinci ovlivnit sami nevidomí. „Filmy musí být na přání. Jedná se o to, aby si to lidé, kteří přijdou, opravdu užili. Na výběru filmu se podílí více lidí,“ říká knihovnice Miroslava Vápeníková a dodává, že třeba o březnovém programu ještě není úplně rozhodnuto: „Zvažujeme dva filmy, jestli to bude nějaká pohádka, nebo nějaký klasický český film.“

Na promítání filmů spolu s knihovnou spolupracuje třinecká organizace nevidomých a slabozrakých. Podle Marie Miziové z této organizace tak chtějí motivovat nevidomé, aby vyrazili ven a neuzavírali doma.

„Každý z nás ví, že když je delší dobu zavřený doma, psychika není zrovna pohodová. Seznamovat se s dalšími věcmi, které mohou poznávat a na kterých se mohou podílet, určitě udělá každému dobře na těle i na duši,“ uvádí Miziová.

Knihovna přitom nevidomé neláká jen na promítání, akcí pro ně připravuje více, od besed přes kurzy trénování paměti po dny umění nevidomých.

Slavnostní zahájení projektu Knihovna Třinec pro nevidomé
autor: iha
Spustit audio