Kompletní obnova ostravské čistírny odpadních vod může trvat i půl roku, upozorňuje mluvčí OVAK

7. říjen 2024

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě je od povodní mimo provoz a veškerý odpad z domácností teče přímo do Odry. Velká ekologická zátěž potrvá několik měsíců. Náklady na rekonstrukci čistírny jsou odhadovány na 300 miliónů korun. Podrobnosti probereme s Jaromírem Krišicou, mediálním zástupcem společnosti OVAK.

Pane Krišico, co se to vlastně stalo při těch povodních v Přívoze?

Představte si poměrně sofistikované zařízení na ploše asi šesti hektarů, kde na začátku tečou splašky z domácností a z průmyslových firem a na tom konci je voda, která místy dosahuje lepších kvalit, než má samotná voda v Odře. No a teď prakticky skoro všechno teče do řeky, protože při té povodni nastal v čistírně naprostý kolaps.

Tím, že je čistírna z pochopitelných důvodů na nejnižším místě v Ostravě, došlo k jejímu kompletnímu zaplavení. Co všechno bylo zničeno a co je nejsložitější při obnově procesu v čistírně?

Čtěte také

Ostravská čistírna není výjimkou, ve všech městech je běžné, že se čistírny staví co nejblíže tomu nejnižšímu místu, odkud potom vyčištěná voda vytéká do vodního toku. A zničeno bylo všechno, i když hladina byla níže než při záplavách v roce 1997. Ale protože technologie jsou mnohem vyspělejší, ale taky citlivější, proto ten dopad je mnohem horší.

Teď tedy vše teče do Odry, v čem je největší problém, co musíme především řešit?

Tím, jak je teď vysoká vodnatost toků, dochází k poměrně vysokému naředění těch splašků. Takže to v současné chvíli nevypadá až tak dramaticky. Ale otázkou je, pokud to bude trvat dlouho a vodnatost se sníží, zda nemůže dojít k porušení ekologické rovnováhy v řece.

Co by teď lidé neměli splachovat, co by se pokud možno nemělo dostat do té kanalizační sítě?

Neděláme si iluze, že si teď lidé najdou na webu kanalizační řád a začnou jím listovat. Všichni se snažíme, aby aspoň ten první stupeň čištění – ten mechanický byl co nejdříve funkční. Aspoň do přelomu roku. A ta biologická část aby začala fungovat za následující dva až tři měsíce. Ale i samotní občané mohou pro zlepšení situace něco udělat. Stačí, když budou používat selský rozum a nebudou do záchodů a odpadů vylévat olej a tuky, nebudou splachovat hygienické pomůcky nebo dětské pleny. A věřte tomu nebo ne, ale občas jsou lidé schopní do toho naházet i stavební suť.

Jaké dopady může mít znečištění Odry na chráněné území u Bohumína? A jak se na situaci dívají v sousedním Polsku, kam řeka plná splašků teče? Jaké jsou úvahy o možné ochraně před další povodní? I o tom jsme mluvili s Jaromírem Krišicou, mediálním zástupcem společnosti OVAK. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.