Komunální volby 2018: Frýdek-Místek

20. září 2018

Hned první říjnový víkend si půjdeme zvolit nové zastupitele obcí a měst. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme předvolební speciál, kde představujeme lídry jednotlivých kandidátek a nabízíme odpovědi na naše otázky. Tentokrát je volební speciál zaměřený na Frýdek-Místek.

Ve Frýdku-Místku žije necelých 58 tisíc obyvatel. Do městského zastupitelstva se v tomto městě volí 43 členů. Poslední komunální volby v roce 2014 vyhrálo hnutí ANO. Primátorem se stal Radim Vrbata z tohoto hnutí. Ve vedení města ale vydržel zhruba tři měsíce. ČSSD totiž s hnutím ANO vypověděla koaliční smlouvu a na primátorský post se dostal právě sociální demokrat Michal Pobucký, který město vedl už v předchozím volebním období. Po několika pokusech o vytvoření stabilní koalice se nakonec sociální demokraté spojili s hnutím Naše město FM s podporou KDU-ČSL. Menšinou koalici časem doplnili dva členové hnutí ANO. Koalice ale nehlasovala vždy jednotně.

Komunální a senátní volby ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava

Volby do krajského zastupitelstva

Český rozhlas Ostrava odvysílá speciální předvolební pořady, ve kterých představíme lídry kandidátek do zastupitelstev všech okresních a statutárních měst Moravskoslezského kraje a jejich odpovědi na naše otázky.

Nové složení zastupitelstva Frýdku-Místku vzejde po volbách, které se konají už 5. a 6. října. Voliči si mohou vybírat z 11 kandidátních listin, všichni jejich lídři budou postupně odpovídat na naše otázky. Mužů je mezi nimi 10 a jedna žena. První otázka zní: Co považujete za největší problém Frýdku-Místku a jak byste ho řešili. A druhá otázka: Jaká je nejdůležitější investice, kterou by město mělo v následujících letech udělat?

Lídři odpovídají v abecedním pořadí, na vyjádření dostali přibližně 30 vteřin.

 • Petr Gaj (Vaše město)
 • Radovan Hořínek (ANO, 2011)
 • Dalibor Kališ (KSČM)
 • Petr Korč (Naše město FM)
 • Pavel Mlýnek (ODS)
 • Michal Pobucký (ČSSD)
 • Eva Richtrová (Občané spolu - Nezávislí)
 • Marcel Sikora (KDU-ČSL)
 • Zdeněk Stolař (Frýdečané a Místečané)
 • Jakub Tichý (Česká pirátská strana)
 • Karel Volný (SPD - Tomia Okamury)

Frýdeckomístecko patří k regionům, kde je v Moravskoslezském kraji hned po Novém Jičíně nejnižší nezaměstnanost, aktuálně je to necelých 2,9 procenta. Ve městě a jeho okolí působí řada významných firem. Letos tam konečně začala stavba dlouho očekávaného obchvatu, po jeho napojení na dálnice D48 a D56 se tak lidem konečně uleví. Hotový by měl být v roce 2022. Vyhledávaným turistickým cílem je například přehrada Olešná s velkým aquaparkem. Národní kulturní památkou je od letoška bazilika Navštívení panny Marie, monumentální stavba s kryptou s mumiemi poutníků. Ale vraťme se opět k tématu voleb. O místa v zastupitelstvu se ve městě uchází celkem 473 kandidátů.

autoři: iha , Klára Kohutová
Spustit audio