Křížem krajem mezi stoletými hracími stroji
Sto let staré hudební stroje hrají, jakoby je jejich tvůrci vyrobili včera. Je to zásluhou sběratelů, kteří je, i přes značně zchátralý stav, dávají stovky hodin dohromady. Proč to dělají?
Slyšet starý kolotočářský flašinet nebo hospodský orchestrion pokládají mnozí sběratelé za potěšení a pohlazení na srdci. V magazínu Křížem krajem vás zavedeme do velké stodoly v Bašce u Frýdku-Místku, kde místní varhanář Zdeněk Hromádka hrací stroje dává z jejich žalostného stavu do původní funkční podoby.
Uslyšíte dávno zapomenuté písničky v provedení složitého mechanismu hracích strojů, flašinetů, orchestrionů, vybavených třeba španělskými kastaněty nebo speciálním mandolínovým brnkacím systémem.
Ale zároveň se také zamyslíme nad nelehkým životem hospodských, tedy majitelů orchestrionů, které o jejich hrací stroje připravila nejen moderní doba, stroje na elektřinu, ale také daň z přepychu, a do té patřily i orchestriony.
Do světa starých hracích strojů se můžete vypravit prostřednictvím poslechu záznamu magazínu Křížem krajem (viz 'Přehrajte si celý příspěvek' hned v úvodu článku). Tento i další díly si pak můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.