Křížem krajem na návštěvě Beskydské šachové školy
Šachy, to je hra stará už dva tisíce let. Rozvíjí logické myšlení, prostorovou představivost a celkově kultivuje člověka. Proto se ve Frýdku-Místku zaměřili na výuku zejména malých dětí.
Ne nadarmo jsou šachy královskou hrou. Pokud si je chcete zahrát, musíte se totiž na chvíli stát dobrým stratégem i umělcem. A posedět si nad nimi a pořádně se zapotit můžete i čtyři až šest hodin.
Na světě je prý více než 600 milionů aktivních šachistů. A jen ve Frýdku-Místku jich Beskydská šachová škola sdružuje kolem pěti set. Její čestný předseda Karel Kubala prý řekl: Možná mezi námi vyrostou i velmistři, my však hrajeme šachy proto, abychom se naučili lépe poznávat svět.
A na poznání malých i velkých šachistů z Frýdku-Místku vás zveme i my. Vydáme se do Střediska volného času Klíč. Hučí to tam jako v úle. Ve třidách se rozehrávají malí šachisté, kteří sem přijeli z okolí na okresní přebor. Jiní si na nástěnce vzrušeně ukazují, jaké momentálně zaujímají pořadí v žebříčku nejúspěšnějších hráčů.
Reportáž z návštěvy Beskydské šachové školy si poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku). Tento i další díly magazínu Křížem krajem pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.