Krnov obnovuje za miliony korun Smetanovy sady v centru

29. září 2013

Deset milionů korun investuje letos město Krnov do obnovy Smetanových sadů. Zelený prstenec kolem středu města už obsadili stavebníci a pustili se do rekonstrukce rozvodů a komunikací. Obnova sadů přijde celkem na dvojnásobek a pokračovat bude i v příštím roce. Plány počítají i s novou zelení či cyklostezkou.

„Už to nikdy nebude takové, jaké to bývalo. Ta kamenická práce se nedá nahradit ničím. Tady má být údajně kašna, v tom prostoru byl takový divný památník, tak to asi bude lepší. Ale to lemování chodníků, to už nikdo neumí udělat.“

67letý Milan si trochu posteskl nad tím, co vzal čas, nicméně za dvě desítky milionů korun by se Smetanovy sady po celkové obnově měly doslova blýskat. Stavbu dnes zahrazuje oplocení, za ním jsou hromady zeminy, různého materiálu a taky stavební stroje.

„Rekonstrukce zahrnuje jednak revitalizace veškeré zeleně a úpravu místních komunikací včetně přeložek inženýrských sítí. Dále budou modernizována dětská hřiště, která se nacházejí v druhé části kolem říčního okruhu, pomník Bedřicha Smetany a odpočinkový areál,“ popisuje Zdeňka Svobodová, šéfka odboru regionálního rozvoje krnovské radnice.

Co bylo předtím nedostatečné? „Hlavně chodníky, cyklostezka si žádala své, zeleň – byla tady spousta věkem opotřebovaných stromů. Skladba nových stromů bude obdobná,“ popisuje Svobodová.

Šofér Jaroslav Kurečka odváží hlínu a nepotřebnou drť a přiváží materiál. Co konkrétně se z bláta za plotem stavby vyloupne?

„Tady zrovna dochází k přeložkám některých sítí. V tomto prostoru pak bude odpočinková plocha, vydlážděné místo s mobiliářem, s lavičkami,“ ukazuje Svobodová.

Obnovu sadů připravovala radnice několik let a ke spolupráci přizvala i občany. Ti, kteří se místům stavebních prací při svých denních pochůzkách nevyhnou, se musí ozbrojit trpělivostí. Už v příštím roce ale Smetanovy sady nabídnou místo hluku strojů odpočinek a sportovní vyžití.

Spustit audio