Kunínská márnice se na jeden den promění ve výstavní síň
Víte, v co se může proměnit malá márnice zaskládaná hřbitovním nářadím? V Kuníně na Novojičínsku z ní na jeden den udělají výstavní síň. Pohřebiště se coby umělecký salón představí v rámci tradiční zámecké slavnosti.
Život byste tam nehledali a umění už vůbec ne. Přesto bude márnice na hřbitově v Kuníně po celý jeden den fungovat jako umělecký salón. Tradiční zámecká slavnost totiž zacílila i na místní hřbitov. Nabídne jeho prohlídku a oživí ho obrazy. Z márnice se tak vystěhují lopaty, hrobové artefakty i zabydlení pavouci.
„Vidíme, že je porostlá zelení, ale my si všimneme spíš takového malého keříku – to je stará odrůda růže, která vykvete právě na tu zámeckou slavnost. Já ten jeden květ vždycky ustřihnu a položím ho na oltář v kapli. A je to ve spojení s tím životem. Protože ona na tom oltáři leží celý rok a jakoby v prach se obrátí a po tom roce znovu vykvete a znovu pokládám nový květ,“ říká správce kunínského hřbitova Bronislav Novosad.
Márnice dnes slouží jako základna správce hřbitova, takže vstoupit můžeme bez obav. Navíc se, aspoň na chvíli, změní v galerii. Vystaveny tady budou obrazy malíře Zdeňka Věrčáka.
„Není to úplně běžné místo, ale já to vezmu ze dvou pohledů. Jednak v Kuníně žili mí rodiče a prarodiče a já jsem se tady po padesáti letech vrátil a jsem rád, že jsem byl osloven, abych se připojil do života v Kuníně. A druhý bod je ten, že se hřbitovem je spojena smrt a smrt je okolnost, kterou nikdy nezmeškáte. A je to určitá myšlenka, která vás může hodně motivovat. Taky je to architektonicky zajímavá stavba,“ vysvětluje malíř.
Prostor márnice je celkem komorní. „Je to zhruba tři a půl krát tři a půl metru. Důvod je nasnadě – nikdy nebyla potřeba, aby ta stavba byla větší,“ dodává Novosad.
Za dalšími podrobnostmi se do Kunína můžete vypravit prostřednictvím našeho magazínu Křížem krajem. Záznam pořadu najdete v iRadiu a také kliknutím na odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.