Kvákání žab doprovázené ptačím zpěvem si můžete dopřát na stezce u blahutovického rybníka

29. červen 2018

Ledňáčka říčního, volavku popelavou i množství kachen můžete zahlédnout u rybníka plného ryb v Blahutovicích na Novojičínsku. Ptačí pozorovatelna, ke které se vydáme, tu na Blahutovické naučné stezce stojí už deset let.

Kvákání žab doprovázené ptačím zpěvem. Takový koncert si můžete dopřát u jednoho ze zastavení na Blahutovické naučné stezce. A to u rybníka v jedné z místních částí Jeseníka nad Odrou, kde byla před časem vybudována ptačí pozorovatelna. Výletníci tady mohou odpočívat a kochat se rozmanitostí přírody, děti tu mají možnost tím nejpřirozenějším způsobem nasávat ekologickou výchovu.

„Je to rybník takzvaného slaništního typu. To je rybník, ve kterém ryby přezimují a nezamrzá. I když je nahoře led, tak je průtočný. A ten dolní proud vodu okysličuje. V rybníce žijí obvyklé druhy ryb – kapr, lín, cejn, perlín, také štika, candát, amur a tolstolobik,“ vysvětluje Lumír Kuchařík z místní organizace Českého svazu ochránců přírody.

Ptačí pozorovatelna letos projde celkovou rekonstrukcí. Podle Lumíra Kuchaříka jsou tady problémem ondatry, které podhrabávají betonovou podestu. „Pozorovatelnu jsme tady postavili proto, že tady létá ledňáček. Pak jsou tady také kachny, volavky nebo čáp,“ vyjmenovává ochránce přírody.

autor: čan
Spustit audio