Kvákání žab doprovázené ptačím zpěvem si můžete dopřát na stezce u blahutovického rybníka

29. červen 2018

Ledňáčka říčního, volavku popelavou i množství kachen můžete zahlédnout u rybníka plného ryb v Blahutovicích na Novojičínsku. Ptačí pozorovatelna, ke které se vydáme, tu na Blahutovické naučné stezce stojí už deset let.

Kvákání žab doprovázené ptačím zpěvem. Takový koncert si můžete dopřát u jednoho ze zastavení na Blahutovické naučné stezce. A to u rybníka v jedné z místních částí Jeseníka nad Odrou, kde byla před časem vybudována ptačí pozorovatelna. Výletníci tady mohou odpočívat a kochat se rozmanitostí přírody, děti tu mají možnost tím nejpřirozenějším způsobem nasávat ekologickou výchovu.

„Je to rybník takzvaného slaništního typu. To je rybník, ve kterém ryby přezimují a nezamrzá. I když je nahoře led, tak je průtočný. A ten dolní proud vodu okysličuje. V rybníce žijí obvyklé druhy ryb – kapr, lín, cejn, perlín, také štika, candát, amur a tolstolobik,“ vysvětluje Lumír Kuchařík z místní organizace Českého svazu ochránců přírody.

Ptačí pozorovatelna letos projde celkovou rekonstrukcí. Podle Lumíra Kuchaříka jsou tady problémem ondatry, které podhrabávají betonovou podestu. „Pozorovatelnu jsme tady postavili proto, že tady létá ledňáček. Pak jsou tady také kachny, volavky nebo čáp,“ vyjmenovává ochránce přírody.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.