Legenda o pražském Jezulátku
Malá, jen sedmačtyřicet centimetrů vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, opatrovaná v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. A přece ji uctívají věřící na všech kontinentech.
Legenda vypráví, že se Ježíšek ukázal jednomu španělskému mnichovi, který podle něj vymodeloval sošku. Do Prahy se dostala jako svatební dar pro Polyxenu z Lobkovic. Byla dcerou nejvyššího kancléře Českého království Vratislava II. z Pernštejna a jednou z nejvýznamnějších žen české renesance.
Když si Polyxena 11. ledna roku 1587 brala Viléma z Rožmberka, dostala sošku jezulátka od své španělské matky, která ji přivezla ze své domoviny jako velkou vzácnost. Pražské Jezulátko žehná klášteru i městu a všem lidem, kteří k němu přicházejí s prosbou o pomoc.
Praha mu prý vděčí za záchranu města při obležení Švédy v roce 1639. Se svým snem stát se spisovatelem se sošce svěřil i spisovatel Paulo Coelho. A zjevně úspěšně, protože do roka vydal svou první knihu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.