Líbí se vám bonsaje? Miniaturní borovice najdete v Těšínských Beskydech přímo na loukách nebo v lese
Nejlepší bonsaje prý pěstují Japonci. V obci Nebory, to je část Třince na Frýdeckomístecku, se už pětatřicet let zabývá pěstováním bonsají místní zahrádkář Jan Polák. Má rád všechny květiny, ale bonsaje mu učarovaly. K těm nejkrásnějším patří jeho červené javory.
A nás zajímalo, čím bonsaje hnojit a kde je sehnat doslova zadarmo. Podle Jana Poláka stačí mít speciální hnojiva a přihnojovat jednou týdně. Kdo to přežene, může rostlinu poškodit. Dříve si zahrádkáři vyráběli různé směsi sami, taková praxe je už ale minulostí, protože na trhu je vhodných hnojiv dostatek.
K získání bonsají, třeba malých patnáctiletých borovic, je nutné vyjít do kopců. V Těšínských Beskydech je spousta vysoké zvěře, ovcí i krav a v okolí jejich pastvy jsou obvykle okousané stromky, které zvířata nenechají vyrůst do výšky.
Poznáte je podle silného kmene a malého vzrůstu. Jan Polák takové stromky, především borovice, vyhledává. Přímo na loukách nebo v lese si je přistřihne podle potřeby, jeden rok odkope polovinu kořenů a druhý rok druhou polovinu. Za ten rok nasadí rostlina v odkopané části vlasové kořeny, a tak je přesazení méně riskantní a stromek se lépe v květináči ujme. Vyzkoušejte to, třeba budete mít doma krásnou bonsaj pro radost a hlavně zadarmo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.