Lidé by na kontrolu zraku měli začít chodit nejpozději ve čtyřiceti, říká primář oční kliniky

9. červenec 2020

Martin Choleva, primář oční kliniky Lexum v Ostravě, v Lékárně vysvětlil, proč je třeba chodit na pravidelné kontroly a jaká závažná oční onemocnění právě díky preventivním prohlídkám mohou lékaři včas odhalit, a tedy i léčit.

V případě zraku by lidé měli začít s prevencí nejpozději v 40 letech. Lékař totiž může včas odhalit začínající onemocnění například rohovky. V tomto věku také roste potřeba korekce vidění.

Primář Choleva v Lékárně také připomíná, že oční prohlídka může pomoci odhalit i jiná onemocnění, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.