Lidé v Moravskoslezském kraji čelí narůstající kyberkriminalitě

11. říjen 2023 13:49

Policie v Moravskoslezském kraji letos eviduje už přes 1400 případů kyberzločinů. Nejčastěji se podvodníci vydávají za bankéře, investiční poradce nebo policisty. Poté se snaží od lidí získat soukromé informace nebo peníze. Některé oběti tak přijdou o celoživotní úspory.

V Moravskoslezském kraji zaznamenali kriminalisté od roku 2021 stoprocentní nárůst kyberkriminality. Nejčastěji se pachatelé snaží vylákat z lidí peníze. Podvodníci se vydávají třeba za policisty, pracovníky technické podpory nebo finančníky.

Čtěte také

„Poslední námi medializovaný případ se stal 63letému muži, který uvěřil údajné bankovní úřednici ohledně ohrožení jeho financí. Ze svého účtu vybral 280 tisíc korun, které se snažil dát do bitcoinmatu,“ říká mluvčí policie Pavla Jiroušková s tím, že muž nakonec své finance neztratil. Náhodná kolemjdoucí totiž přivolala policii.

Úroveň kriminality v Česku je statisticky jednou z nejnižších v novodobé historii. Kyberzločinost ale zažívá zlatý věk. Ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky Michal Barbořík upřesnil, že v letech 2011 až 2022 vzrostla o bezmála 1000 procent.

„Společnost je čím dál více závislá na těchto technologiích a celé množství procesů, postupů a našich každodenních záležitostí vlastně řešíme v  kybersvětě. Takže je zcela logické, že i zájem pachatelů se přesouvá do kybersvěta, kde se ti lidé pohybují, kde ještě třeba nedokáží tak dobře odhadnout a rozpoznat rizika jako taková, která na ně číhají na ulici v tom běžném životě, ve kterém se pohybují od malička,“ říká Barbořík.

Jediná pomoc proti podvodníkům je účinná prevence. Ještě dnes si lidé mohou zajít do Dolní oblasti Vítkovic na Národní dny prevence. Školení nabízejí například i strážníci ostravské městské policie. V budoucnosti by nám ale mohly posloužit nové technologie.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio