Lidi se ohání osobní svobodou, ale já bych jim dal druhý infarkt zaplatit, říká kardiolog Neužil
Petr Neužil je primář kardiologického oddělení pražské nemocnice Na Homolce. Co by nás mělo přivést ke kardiologovi a je EKG stále tím prvotním vyšetřením?
Říká se, že lékaři jsou nejhorší pacienti. „Já jsem úplně nejstrašnější pacient, já se bojím i odběru krve. I preventivní prohlídky jsou mi trnem v oku. Ale pozor, mně se nedělá špatně z krve, já to naopak musím všechno sledovat a mít to pod kontrolou. Mám jen jednu sestřičku, která mi smí vzít krev,“ usmívá se uznávaný kardiolog.
Potvrzuje, že EKG je stále základním vyšetřením. „Je to totálně bazální kardiologická pomůcka, dnes už víc než stetoskop. I když obdivuju tehdejší lékaře, že některé vady odhalili jen po poslechu. Echokardiografie ale stetoskop hodně nahradila. Jako všechny metody má ale svoje limity a nedá se přesně určit, jestli je člověk v riziku infarktu myokardu nebo jiného onemocnění srdce.“
Kdy vyhledat kardiologa
„K lékaři je potřeba zajít vždy, když má člověk nějaké nespecifické potíže, které by mohly navozovat příznaky – typicky dušnost. Těch je spoustu, ale je to taková ta, která neodpovídá běžné míře zadýchání. Nebo pocit arytmií, to člověk pociťuje na hrudníku. A když už se ozve krutá svíravá bolest na hrudníku, která trvá třeba 20 minut, tak člověk prostě musí reagovat.“
Díky dnešní medicíně můžeme žít mnohem déle, Petr Neužil však klade důraz na to, abychom žili také kvalitně. A to lze i po zákroku srdce, je ale nutné dodržovat nějaká pravidla. Proto musí někdy přistoupit ke strašení pacientů. Uvádí, že i když pacientům hrozí vážné problémy, ne-li boj o život, odmítají zhubnout nebo začít sportovat.
„Je to globální problém, ne jen České republiky. Oni nechtějí zhubnout, přitom my máme preparáty, které by jim pomohly. Oni řeknou ‚Vy to udělejte a já se pak rozhodnu‘. Pak ale ta operace nemusí mít tak dobré výsledky. Nebo si vemte kouření. Je to přece jejich osobní rozhodnutí, jejich svoboda, a pak na tu svoji svobodu umřou. Proto bych zavedl to, že pokud takový pacient, co neuposlechl lékaře, dostane druhý infarkt, dal bych mu to skutečně zaplatit. Lidi slyší jedině na peníze.“
Kdy naposledy si nechal vyšetřit srdce on sám? Kam se posunula telemedicína a kdo má nárok na kardiostimulátor ovládaný na dálku? Bude možné hypertenzi zaléčit nějakým zákrokem, aby pacienti nemuseli brát léky? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.