Mapa hvězdáren má další značku. Opavská univerzita představila vlastní vědeckou observatoř

20. prosinec 2016

Pozorování hvězd, to už nejsou dlouhé hodiny o samotě u dalekohledu. Astrofyzika se za poslední roky velmi změnila. Zkoumat vzdálené galaxie můžete na vědecké úrovni třeba doma v obýváku. Právě takovou úplně novou observatoř v úterý představila Slezská univerzita v Opavě. Hvězdárna se nachází přímo na střeše jedné z fakult.

„Plánujeme dvě využití. První je pro observační astronomii, druhé pak pro astrofotografii. Studenti uměleckých oborů si tak budou moct nafotit uměleckou astrofotografii,“ popsal před časem účel hvězdárny Pavel Bakala ze Slezské univerzity v Opavě.

Nová hvězdárna je sice malá, patří ale k nejmodernějším u nás. Pozorovatelé už tady vůbec nemusí chodit, potvrdil děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty opavské univerzity Zdeněk Stuchlík.

„To, co se pozoruje, se okamžitě elektronicky přenáší do počítačů. Může se to zaznamenávat a diváci to mohou hromadně sledovat,“ vysvětlil Stuchlík.

Během přednášky tak stačí pár kliknutí a třída vidí přenos z dalekohledu. Spojit se s ním také může student, který listuje v knihách někde na kolejích.

„Chtěli bychom to využívat především pro výuku a pro prezentace zajímavých ohledů na Měsíc a další objekty,“ dodává Stuchlík.

Observatoř za zhruba dva miliony korun je zvláštní i v tom, že přímo na školní střeše u poslední zastávky výtahu jich u nás mnoho není.

Slezská univerzita v Opavě má vlastní vědeckou observatoř
autor: mrk
Spustit audio