Martin Straka je fotograf rozkročený mezi sportem a uměním

Martin Straka je bezesporu jedním z nejvýraznějších ostravských fotografů. Svědčí o tom řada ocenění za jeho tvorbu, ale i přibývající zakázky ze zahraničí.

Martin Straka je fotograf rozkročený mezi sportem a uměním. Jeho originálně pojaté snímky z prestižních soutěží, jako je Rallye Dakar, obdivují milovníci rychlých kol. Stejně úspěšně ale dokáže zachytit okamžiky na divadelních prknech nebo na ostravských Colours. Tento fotograf a moderátor je ale často vyhledávaný i v zahraničí.

Buď ležím, nebo běžím.
Martin Straka

Včera u umění v Berlíně či ve Štrasburku, dnes s týmem Ferrari na závodech v Toskánsku... Je to vždy takto hektické? „Není. Lidé se mě občas ptají, jak to stíhám – mám takové oblíbené sousloví, které mne vystihuje. Že buď ležím, nebo běžím,“ říká s úsměvem Martin Straka.

Kultura nebo sport?

„Ta láska moje je úplně stejná jak k motorsportu – a to jak fotoaparátem nebo u mikrofonu, protože komentuju závody v několika televizích a v Brně všechny závody také do amplionu – tak i ke kultuře. Jsem jedním z fotografů Národního divadla moravskoslezského, hlavně na scéně muzikálu nebo baletu. A to všechno se propojuje. Stačí říct rychlost, emoce, kostýmy, napětí, vůně...,“ říká v rozhovoru fotograf, který ctí sílu okamžiku.

Colours, sauna a plavání

Ostravský hudební festival Martin Straka fotí posledních deset let pro časopis Reflex. „Těším se zase, je to krásná tvorba. Čtyři dny a čtyři noci chodíte pořád tam a zpátky – denně nachodíte tak pětadvacet kilometrů v plné zbroji. Myslím, že fotograf by měl mít dobrou fyzičku. Proto pořád plavu třikrát až pětkrát týdně kilometr a chodím do sauny. A tohleto pořád točím a tím pádem snad nějak drží to tělo a duše,“ uzavírá Martin Straka.

Co jsem ochoten na sebe prozradit:

V zimě plavu, a když jsem v těch svých tempech, představuji si, že létám. Zbytek roku jezdím na kole a plavu zas. Oboje rád sám. Naplno či volněji, jako prostě ve svém rytmu. Když chodím, většinou se točím k nebi a hledám, pozoruji jiné opeřence. Když „zpívám“, tak řvu. Třeba u přípravy jídla. To si připadám jako rocker nebo operní pěvec a u toho mě neskonale baví hrát si se všemi těmi surovinami a nástroji okolo mě. Při fotografování, podobně jako u knížek či poslechu hudby nebo před obrazy, se dostávám nejednou do transu… A nakonec zmínka o dvou drahých Ostravanech, které mám tuze rád, fotograf Viktor Kolář a spisovatel Jan Balabán...

 

Martin Straka o sobě v době, kdy dělal v ostravském rozhlase zprávaře (2011-2014)

autoři: Michal Schoffer , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...