Medvědice opustila Hukvaldy. Hejtmanství preventivně požádalo o povolení k odstřelu

Medvěd před odchytovou klecí

Hejtmanství žádá kvůli medvědům o výjimku – má umožnit zvlášť chráněné zvíře v krizi odchytit nebo i zastřelit. Medvědice, která dostala od ochránců přírody monitorovací obojek, totiž v minulých dnech zašla až na Hukvaldy – tedy mimo území CHKO Beskydy.

Kraj chce mít povolení v záloze, kdyby se tato nebo i jiné šelmy staly pro lidi nebezpečné. Stoprocentně totiž není jasné, kolik medvědů v Beskydech vlastně žije. O výjimce budou rozhodovat úředníci.

„Ráno jsem šel kolem včelích úlů a zjistil jsem, že dva jsou vyvrácené, rámky roztahané. Jediné, co mě napadlo, že to udělal medvěd. Zavolal jsem dalším včelařům a shodli jsme se, že to byl medvěd,“ popisuje Vladimír Pavelec, který má úly v Horní Čeladné.

Před časem monitorovaná medvědice opustila i chráněnou krajinnou oblast a vydala se do okolí Hukvald. Proto se kraj rozhodl o výjimku zažádat. „Hejtman tuto výjimku podepsal pro případ, že se medvědice bude pohybovat mimo chráněnou krajinnou oblast. Ať už se jedná o odchyt, plašení nebo usmrcení zvířete – je vydáno pouze pro případ, že toto zvíře bude útočit a bude ohrožovat lidské životy,“ vysvětluje mluvčí Moravskoslezského kraje Nikol Birklenová.

Medvěda v Beskydech se podařilo chytit. Dostal speciální obojek

Chycená medvědice v Beskydech, odborní pracovníci provádějí zápis

Medvěda, který se už více než měsíc pohybuje v okolí Lysé hory, se v pondělí večer podařilo odchytit do nastražené klece. Zvíře dostalo telemetrický obojek a bylo opět na stejném místě vypuštěno. Informoval o tom dnes František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Kraj je v kontaktu s expertem z Mendelovy univerzity, který přes monitorovací obojek sleduje pohyb medvědice a její chování. „Víme, že medvědice nemá tendenci přibližovat se k lidským obydlím, spíše se schovává a je klidnější. Od tohoto víkendu máme informaci, že se medvědice vrátila do CHKO,“ dodává Birklenová.

Stejnou výjimku na odchyt má i správa CHKO Beskydy. Podle jejího ředitele Františka Jaskuly se snaží i monitorovat, kolik medvědů v Beskydech je. „Víme o medvědovi s obojkem, víme o medvědovi na hranici se Slovenskem a od myslivců byly informace o dalších medvědech. Ale netroufnu si říct, kolikrát je počítaný stejný medvěd a kolikrát jsou to opravdu různá zvířata,“ říká Jaskula.

Pokud kdokoliv medvěda potká, doporučuje se hlavně nepanikařit, nekřičet a neutíkat. Nejlepší je uhnout pohledem a pomalu z místa vycouvat.

Kraj teď také chce, aby ministerstvo životního prostředí zpracovalo koncepci, jak rychle řešit případné problémy s medvědem. Chybí podle něj jasné instrukce, jak v podobných případech postupovat.

Jak se chovat v oblastech s výskytem medvěda

  1. Předcházejte setkání s medvědem

 - Držte se turistických tras. V nepřehledném terénu mluvte, zpívejte, cinkejte...

 - Dodržujte zákaz vstupu do rezervací a klidových oblastí.

 - Nenechávejte v přírodě žádné zbytky jídla.

  1. Při setkání s medvědem zůstaňte klidní

 - Vyhněte se i vy medvědovi, kterého potkáte, a zatím o vás neví.

 - Nedívejte se medvědovi přímo do očí, mluvte klidným hlasem a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!

 - V žádném případě se nepokoušejte medvěda odehnat.

 - Pokud by vás medvěd napadl, nepokoušejte se utéct, ale klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk, lokty dejte ke kolenům.

 

Redakčně zkráceno, podrobněji na www.selmy.cz