Menší firmy mají strach z karantén a izolací kvůli omikronu
Například ostravská pekárna ve Staré Bělé by podle majitelky musela zavřít, má jen hrstku zaměstnanců a po pozitivním testu by rychle náhradu nesehnala. Právě první sérii testování má už Česko za sebou. Podle vládou nařízených pravidel se má opakovat dvakrát týdně.
Samotné testování tady nijaké velké potíže nepůsobí. Větší starosti dělají majitelce Starobělské pekárny Jiřině Chalupské karantény a izolace u nakažlivějšího omikronu. To by se z provozovny, která má jen pět zaměstnanců, vůně křupavého chleba nelinula.
Čtěte také
„Jsme malá firma a pro každou takovou malou firmu znamená karanténa nebo izolace některého z pracovníků to, že se musí uzavřít,“ říká Chalupská.
Chléb pečou ve speciální šamotem vyložené peci, která se nevypíná. „Je důležité, aby pec nevychladla, protože náběh by byl extrémně drahý. A s karanténou by byl problém – my tu pec sice ztlumíme, nicméně ohřev musí stále běžet. To znamená, že náklady na energie a náklady personální jsou vysoké a přitom žádné příjmy, to by mohlo být likvidační,“ vysvětluje Chalupská.
Podle majitelky malé pekárny by potíže vyřešilo, kdyby v podobných provozovnách mohla platit pracovní karanténa.
Související
-
PŘEHLEDNĚ: Co všechno se mění? Pondělní změna opatření se dotkne především očkovaných
Testování dvakrát týdně v práci, karanténa i po rizikovém kontaktu nebo pět PCR testů. Jaká opatření platí od pondělí 17. ledna? Server iROZHLAS.cz přináší jejich přehled.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska