Městská nemocnice Ostrava chystá velkou modernizaci za pět miliard

14. leden 2024 11:43

Ostravská městská nemocnice má schválenou studii svého rozvoje. V plánu je stavba nové budovy pro urgentní příjem s heliportem a operačními sály. Proměna areálu se uskuteční postupně během následujících 10 let a kromě výstavby se opraví i některé současné pavilony. Modernizace bude podle odhadů přesahovat 5 miliard korun.

„Navrhovaným řešením je vlastně vybudování nové budovy, kde bude akutní trakt, na který bude navazovat jednak urgentní příjem, na něj bude navazovat centrální operační sály, centrální JIP, dospávací pokoje,“ představuje ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig oddělení, která spolu budou nově v plánované budově U.

Teď jsou oddělení v různých pavilonech a lékaři mezi nimi přechází. „Já jsem primář ARO. Dnes máme 21 anesteziologických pracovišť a ten provoz je roztříštěný do mnoha budov a mnoha operačních sálů. Když se nám podaří v tom novém projektu zkoncentrovat tu práci například do 13 nebo 15 pracovišť, ušetříme tím spoustu personálu a přístrojů,“ vysvětluje primář oddělní ARO Tomáš Málek.

Nová sedmipatrová budova U se bude skládat ze dvou pavilonů. První část objektu by se mohla stát do pěti let a na její střeše bude i plocha pro přistávání helikoptéry. Díky další budově se navíc navýší počet lůžek pro dlouhodobě nemocné.

„Nám se podaří tímto uvolnit některá akutní lůžka a budeme profilovat tu nemocnici ve smyslu toho, že je potřeba lůžek pro dlouhodobou péči, což se týká starších pacientů,“ vysvětluje Uhlig.

Podle ředitele nemocnice se bude stavět za plného provozu nemocnice, jinak to totiž ani nejde. Už v únoru by měla být vyhlášená veřejná zakázka na správce stavby.

Podle radního pro zdravotnictví Michala Mariánka (Ostravak) ale nemocnici ještě čeká jednání s Evropskou investiční bankou, krajem a státem. S jejich přispěním totiž plánuje modernizaci zaplatit. Nemocnice ale počítá i s vlastními zdroji a grantem Evropské komise.

Spustit audio