Mezi paneláky v Ostravě-Hrabůvce je nové přírodní jezírko

4. červen 2024 09:12

Na sídlišti v Ostravě-Hrabůvce můžete mezi paneláky narazit na nový přírodní biotop. Vodní nádrž není určená ke koupání, ale má za cíl zadržovat dešťovou vodu a snižovat sucho a horko.  Vše se obejde bez chemie a složitých technologií. Vodu v jezírku totiž vyčistí kořeny leknínů, kosatců a dalších vodomilných rostlin.

Na biotop v Ostravě-Hrabůvce se mezi prvními přišly podívat děti z místní mateřské školy. Učitelka Hanka a taky Jirka s Dominikem hned navrhují, co by sem ještě doplnili.

„Je to biotop, je to v zásadě jezírko, které je čištěno kořenovou čističkou. 1300 rostlin bahenních, přes které neustále cirkuluje ta voda. Ty rostliny by měly vysát všechen přebytečný dusík a tady by měla být vždycky čistá voda,“ vysvětluje šéf ostravských městských lesů Martin Mati.

Voda sídliště ochladí a v létě zvlhčí vzduch. Čistit ji budou kořeny leknínů, ostřic a kosatců. Druhy, které dříve na místě sídliště v Hrabůvce přirozeně rostly. Stojí totiž na vodě.

„Celá Hrabůvka je  podstatě postavená na bažinách, takže to šlo vidět hned, jak jsme tady kopli, takže musím říct, že celý březen duben jsme se tady topili ve vodě a to jsme tady ještě žádnou nepřivezli,“ doplňuje městský lesník Martin Mati.

Biotop si přišli prohlédnout i manželé Jirka a Zdenka. Vidí na něj z paneláku, kam se stěhovali krátce po výstavbě sídliště. „Když jsme se tu nastěhovali, tak tady nic nebylo. To bylo šílené, měsíční krajiny, teď je to tady už fajn,“ pochvalují si.

V létě na dřevěném molu přibudou i skládací lehátka. Stromy i bahenní a vodomilné rostliny vyrostou a začnou kvést. Vody by prý měly mít vždycky dost. Ať už té spodní nebo té, která do jezírka naprší z nebe.

Spustit audio