Obce na Třinecku zavádějí nový systém svozu tříděného odpadu

27. listopad 2024 12:24

Stále více obcí v Moravskoslezském kraji využívá systém takzvaného chytrého svozu tříděného odpadu. A snaží se tak lidi motivovat k většímu třídění. Domácnosti dostanou vlastní očipované popelnice a podle množství separovaného odpadu pak dostanou slevu na svoz. Jen v okolí Třince se letos připojilo pět malých obcí. Třeba Vělopolí.

„Kluci dají popelnici na výklopník. Když ji tam dají a vysypou, tak ona se zváží a vidíme, že je vysypaná a v systému vidíme ty kilogramy,“ vysvětluje řidič popelářského vozu Ruben Mazur, jak systém funguje.

Dříve se Vělopolí svážely pytle s tříděným odpadem. Lidé si ale stěžovali, že nemají kde pytle skladovat, odpadky v létě zapáchaly a venku je zase často rozfoukal vítr nebo rozhrabaly toulavé kočky.

Čtěte také

V listopadu obec pořídila očipované plastové popelnice. „Chceme v průběhu roku sledovat data, takže motivační systém určitě plánujeme, ale naběhne až od roku 2026,“ říká starosta Vělopolí Tomáš Grohmann (nez.).

Data po prvním roce svozu už znají v nedaleké Vendryni, kde žije 4,5 tisíce obyvatel. „Za celý rok 2024 skončí v popelnicích, nebo o to víc se vytřídí o skoro sto tun odpadu méně,“ hodnotí zkušenosti starosta Vendryně Raimund Sikora (nez.). Koncem roku bude zastupitelstvo schvalovat motivační systém poplatků za odpad. Cena za svoz komunálního odpadu se zvedne, slevu dostanou lidé, kteří efektivně třídí.

Letošním limitem pro takzvanou třídící slevu je 170 kg komunálního odpadu na osobu za rok. Do roku 2030 se má limit snížit na 120 kg. Jak se zavedení chytrého svozu promítá v číslech, hodnotí jednatel odpadové společnosti Smolo Tomáš Ondraszek: „Co se týká například Milíkova, kde jsou nádoby rozmístěné už pět, šest let, je až dvojnásobný podíl separovaných složek oproti obcím, kde je zavedený pytlový svoz.“

Do systému chytrého svozu v Moravskoslezském kraji se minulý týden přidal také Lichnov na Bruntálsku. Příští rok se přidá Dolní Benešov.

Spustit audio