Minibakaláři

5. březen 2013

Šlo o kontaktní pořad, na kterém jste se aktivně podíleli vy, posluchači. Jediné, co bylo určeno, bylo téma...

Pořad byl postaven na vašich příbězích, zážitcích, zkušenostech či názorech na dané (moderátory vybrané) téma. Vše živě, v telefonátech půl hodiny před polednem, každý všední den.

Zhruba dva roky pak pořad sloužil jako „hlas lidu“ pro podvečerní diskusní pořad Moravskoslezský lidový parlament. O tom ale více v Historii pořadu.

Připravovali: moderátoři, posluchači


Historie pořadu:
Minibakaláři v lednu roku 2004 navázali na téměř stejný pořad Minireferendum. Narozdíl od svého předchůdce měl ale daleko větší „manipulační prostor“.

V letech 2004 až 2006 pak témata a otázky pondělních vydání připravoval Ladislav Vrchovský – jako autor podvečerního diskusního Moravskoslezského lidového parlamentu, kdy sestřih Minibakalářů sloužil jako hlas lidu k probíranému tématu.

Posluchači tak mohli říct svůj názor například k zakázanému nočnímu prodeji, k uvažovaném plavebním kanálu Odra-Nisa. Odpovídalo se ale i na volnější téma, když v Ostravě skončil hokejový šampionát (viz také Lapačka), fotbalisté Baníku slavili titul a zrovna se jel Závod míru.

Tehdy otázka zněla: Sportovních odvětví je spousta – který sport máte raději, ať už aktivně nebo pasivně? Jaké jsou vaše zkušenosti se sportem? Patří sport do vašeho života? Co vám dal a co vám vzal?

Postupem času se ale témata vyčerpala, i zájem začal opadat. Pořad skončil k 2. lednu 2009 a na jeho místo nastoupily Životopisy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.