Mistrem tradiční rukodělné výroby je umělecký kovář z Jilešovic Zbyněk Pechál

17. únor 2022

Kdysi byl kovář na vesnici doslova pán, prostě jeden z nejdůležitějších lidí. Uměl dokonce ulevit od bolesti, protože kleštěmi trhal zuby. Dnes se tohle starodávné řemeslo spíš musí křísit. Jedním z těch, kteří to umějí, je umělecký kovář Zbyněk Pechál z Jilešovic na Opavsku.

Zbyněk Pechál je šedesátník, rodák z Jilešovic na Opavsku a především mistr kovář. Vystudoval strojní průmyslovku a taky uměleckou školu a dnes se věnuje umělecké kovařině. Jeho specialitou je práce s mědí, hlavně tepání technikami po vzoru našich předků. Ostatně za uchovávání tradičního řemesla ho Moravskoslezský kraj nedávno ocenil coby Mistra tradiční rukodělné výroby.

Potkat ho můžete na tradičním kovářském festivalu Hefaiston na hradě Helfštýně, ale taky na oblíbené akci na domácí rodné půdě. Začátkem srpna totiž v Jilešovicích organizuje mezinárodní sympozium Kovářské sonáty, kde společně s kolegy demonstruje kovářské umění a oslovit se snaží hlavně děti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová