Mistrem tradiční rukodělné výroby je umělecký kovář z Jilešovic Zbyněk Pechál

17. únor 2022

Kdysi byl kovář na vesnici doslova pán, prostě jeden z nejdůležitějších lidí. Uměl dokonce ulevit od bolesti, protože kleštěmi trhal zuby. Dnes se tohle starodávné řemeslo spíš musí křísit. Jedním z těch, kteří to umějí, je umělecký kovář Zbyněk Pechál z Jilešovic na Opavsku.

Zbyněk Pechál je šedesátník, rodák z Jilešovic na Opavsku a především mistr kovář. Vystudoval strojní průmyslovku a taky uměleckou školu a dnes se věnuje umělecké kovařině. Jeho specialitou je práce s mědí, hlavně tepání technikami po vzoru našich předků. Ostatně za uchovávání tradičního řemesla ho Moravskoslezský kraj nedávno ocenil coby Mistra tradiční rukodělné výroby.

Potkat ho můžete na tradičním kovářském festivalu Hefaiston na hradě Helfštýně, ale taky na oblíbené akci na domácí rodné půdě. Začátkem srpna totiž v Jilešovicích organizuje mezinárodní sympozium Kovářské sonáty, kde společně s kolegy demonstruje kovářské umění a oslovit se snaží hlavně děti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.