Mořeplavec Richard Konkolski zakotvil v Dolní Lutyni

6. říjen 2014

Náš nejslavnější mořeplavec Richard Konkolski, rodák z Bohumína, který třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ, se přestěhoval zpátky domů. Od roku 1982 žil v americkém New Portu, teď nově v Dolní Lutyni.

Richard Konkolski měl loni náročný rok. Vydal nové knihy, dostal několik vyznamenání. Teď řeší stěhování z USA zpátky do České republiky.

„Není to tak jednoduché. Ne nadarmo se říká, že je lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat. Jednak kromě těch formalit – všechno musí být celně odbavené, takže jsme to všechno pobalili, sepsali a naložili do kontejneru,“ popisuje Konkolski.

Stěhuje se teď vlastně na místo, odkud pocházejí jeho předkové. Zvažovali ale také lokalitu poblíž Beskyd. „Ale i z Dolní Lutyně je vidět Lysou horu, Smrk a celé pohoří,“ dodává s úsměvem.

Nejen o stěhování, při kterém se kontejner téměř ztratil, ale i o rodině a samozřejmě o mořeplavectví je rozhovor, který si poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned v úvodu článku. Tento i další díly pořadu pak najdete v iRadiu.

autor: dam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.