Myslíkovské Lurdy jsou tajemným poutním místem v lesích nad Palkovicemi

4. červen 2018

Myslíkovské Lurdy jsou ukryty v lesích nad Palkovicemi-Myslíkem. Vznikly po skončení 2. světové války a mše se tam konají na Den matek. Jejich návštěvou léčíte nejen ducha, ale také i tělo. Poblíž totiž prýští údajně léčivý pramen.

Ke konci druhé světové války se rodina Jana Bělunka z Ostravy úpěnlivě modlila, aby přežila jeden z těžkých anglo-amerických náletů na město. A jejich prosby byly vyslyšeny. Se svou vděčností se pan Bělunek svěřil faráři Stanislavu Dubinovi. A ten mu vnukl myšlenku, aby postavil kapličku k uctění Panny Marie. A rovnou doporučil i vhodné místo. Nad Palkovicemi, v části Myslík, v lesích u Mankovy skály.

„Skálu bylo ovšem potřeba trochu dobudovat, aby v ní vznikla kamenná kaplička. Vysvěcena byla 12. září 1946. A v květnu do ní byly dodány dvě sochy. Panna Maria a u jejích nohou klečící svatá Bernadeta. Lidé si toto místo oblíbili a začali mi říkat Lurdy. A aby se to nepletlo s těmi pravými ve Francii, vžilo se pojmenování Myslíkovské Lurdy,“ říká výtvarnice Anna Šmalcová, které o poutní místo pečuje.

V roce 1948 přibyla na vrcholek přetvořené Mankovy skály dřevěná zvonička. A tak se už 70 let lesem rozléhá radostné zvonění. Málokdo z návštěvníků totiž odolá. Hravě vyleze zkratkou nebo vystoupá pohodlnější oklikou na skálu a zatáhne za řetízek. Cestou si může všimnout tajemné díry v zemi. Vypráví se, že zde vede tajná chodba spojující Myslík, kde až do 14. či 15. století stával hrádek, s nedalekým hradem Hukvaldy. Ale nikdo zatím chodbu neprozkoumal.

Poutní místo Myslíkovské Lurdy

„Každý rok od vzniku kapličky se zde konaly poutě, vždy druhou květnovou neděli k uctění všech matek. V době totality byly samozřejmě zakázány. Poutníci ale do Myslíkovských Lurd přesto přicházeli k tajným bohoslužbám. Po roce 1989 byla tradice poutí opět oficiálně obnovena,“ vypráví Anna Šmalcová.

Žádný poutník, který přichází k myslíkovské Panně Marii, nesmí vynechat zastavení nedalekého pramene. Ten má totiž podle lidové tradice léčivou moc. Voda vyhání neduhy z těla a omyjete-li se jí o Velikonocích, zaručeně omládnete.

Poutní místo Myslíkovské Lurdy je přístupné po celý rok. Nejlépe je vydat se k němu z údolí od kaple Sedmibolestné Panny Marie na Myslíku a sledovat značení. Jedině tak neminete odbočku z lesní cesty na nenápadnou strmou pěšinku, která vás dovede až k cíli.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.