Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica

4. listopad 2019

Vyprodaný sál s kapacitou více než 1500 míst, skvělá atmosféra, výborné hudební výkony, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu. Tak by se dal ve zkratce zhodnotit Galakoncert k 90 letům Českého rozhlasu Ostrava, který se odehrál poslední říjnový den v srdci industriální národní památky Dolní Vítkovice.

Galavečer zahájil Josef Podstata, ředitel Českého rozhlasu Ostrava, a generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. V první polovině večera zaznělo několik písní Jaromíra Löfflera a Petra Němce v doprovodu orchestru Septet Plus Dalibora Kaprase. Představila se také kapela Spirit of Flamingo, jejíž členové jsou potomci hudebníků z původní kapely Flamingo – ta dlouhá léta doprovázela zpěvačku Marii Rottrovou.

První část byla protkána vzpomínkami na mnohé osobnosti spojené s ostravským rozhlasem, ty byly originálně proložené archivními záběry z dílny České televize. Průvodci touto rozhlasovou historií byli Jan Horák, dramaturg, scénárista a režisér programu, a oblíbený ostravský bard Jaromír Nohavica.

Vyvrcholením programu bylo hvězdné vystoupení ostravské rodačky Marie Rottrové. Tato charismatická Lady Soul návštěvníky potěšila neuvěřitelným hodinu a čtvrt trvajícím pěveckým vystoupením, ve kterém zazněly známé písně jako Kůň bílý, Řeka lásky, Lásko, voníš deštěm a mnohé další. Za vynikající pěvecký výkon Marii Rottrovou a všechny účinkující galavečera odměnili diváci několikrát mohutným potleskem ve stoje.

„Chtěl bych ostravskému rádiu poděkovat za to, že bylo, je a bude,“ to jsou slova, se kterými se na závěr z pódia loučil moderátor Jaromír Nohavica, a ta bez pochyb zahřála všechny rozhlasáky u srdce.

autoři: Zita Šperlínová , Klára Kohutová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová