Na jazzové vlně. Něžné melodie Micha Gerbera a ochutnávka z tvorby Dhafera Youssefa

23. srpen 2018
Barvy hudby
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03717800.jpeg

Představím vám něžné orientálně jazzové melodie kontrabasisty Micha Gerbera a následně ochutnávku hudební tvorby Dhafera Youssefa.

Michael Gerber je velmi známým bernským skladatelem a výjimečným kontrabasistou. Je zajímavé, že tento  nástroj, jež máme zafixovaný jako nenápadný doprovodný instrument, povýšil na vůdčí pozici, rozkvétá u něj do krásy. Má na to skutečně svůj vlastní styl a jeho kontrabas maluje krásné hudební obrazy.

Mich Gerber pochází z hudební rodiny, jeho matka je varhanice a otec houslista. Mich chtěl být původně malířem, ale nakonec šel v hudebních stopách svých rodičů a vystudoval konzervatoř. Dnes ho můžete potkávat zejména v Bernu, kde žije. Jeho hudební rozptyl zahrnuje krásné meditativní melodie, orientální rytmy i kombinace s názvuky taneční hudby.

Mich Gerber svou první desku vydal v roce 1997 a opravdu ihned zaujal pozornost v mezinárodním měřítku. Zjistil, že jeho zvuková obrazotvornost nachází odezvu a začal spolupracovat s bubeníkem Gertem Staublem, se kterým taky jezdí po koncertech. Gerbera si brzy všimli i další zvukoví experimentátoři, jako například zpěvačka Imogen Heap se kterou natočil několik skladeb.

Další vynikající muzikant, kterého v pořadu uslyšíte, pochází z Tuniska a jmenuje se Dhafer Youssef. Tento tuniský muezzin s loutnou a třemi přáteli, vytvořili v roce 2012 přelomovou nahrávku Abu Nawas Rhapsody, která překračuje dalece hranice známého jazzu.

Desku nesmírně obohatilo i to, že každý z hudebníků na nahrávce je z jiného koutu světa. Vysokovu přidanou hodnotou jejich hudby mělo také použití velmi buřičské poezie perského básníka Abu Nuwase, který ve své době provokatérsky shazuje tabu islámského učení důrazem na lásku a homosexuální z toho nevyjímaje. Píseň, kterou jsme do pořadu vybrali, je z alba Abu Nawas Rhapsody z roku 2010.

autor: Tereza Ghose
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?