Na starodávných saních a lyžích do Jilemnice!

Zima má v současné době spíš podzimní podobu, ale za starých časů v lednu mrzlo až praštělo a všude byly hromady jiskřivého sněhu. Naši předkové se přemisťovali z místa na místo na lyžích a saních a ty se k nám, do našich nejvyšších hor Krkonoš, dostaly v 16. století s osídlenci z rakouských Alp. 

Saně se používaly už od středověku a lyže ještě dříve, ale v Krkonoších oba dopravní prostředky zdomácněly, místní se je naučili vyrábět a jízda na nich se už za dob Rakouska-Uherska dostala na vrcholovou úroveň.

Písně z Čech a především z Krkonoš hraje Musica Bohemica vedená Jaroslavem Krčkem a speciální nahrávku pro Český rozhlas pořídila Folklorní muzika ZUŠ Karla Halíře z Vrchlabí pod vedením Tomáše Olšera. Do Krkonošského muzea v Jilemnici se za tajemstvím lyží a saní vypravila s historikem Janem Luštincem Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.