Na své chaty nesmí. Vlastníci chalup za hranicemi se bojí o svůj majetek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V obci se dochovaly původní chalupy nově opravené

Mít chatu nebo chalupu je teď pro mnoho lidí velkou výhodou. Mohou aspoň na chvíli změnit prostředí. Co když je ale tato chalupa za hranicemi? Třeba na Slovensku? Tam  se dostat nedá a chalupy jsou tak už dlouho bez kontroly.

Paní Olga z Opavy má chalupu vzdušnou čarou pouhý kilometr za hranicemi. A jak říká, už rezignovala na všechny plány. Strach má ale ze zlodějů. „Teď už je mi docela jedno, jestli stihneme zasadit brambory, hlavně aby chalupa byla v pořádku, protože je bez dohledu,“ říká.

Anebo paní Romana. Její chalupu v Malé Fatře prý sice hlídají sousedi, ale třeba lednička je plná jídla. „Nevíme taky, jak je to s čerpadlem, jestli někde něco neprasklo. A i když nám to kontrolují sousedé, tak to jsou závady, které zvenčí vidět nejdou,“ říká. Když naposledy odtamtud odjížděla, počítala, že se za čtyři dny vrátí, takže neudělala žádné zvláštní opatření. Páchnoucí lednička bude možná, jak doufá, tím nejmenším problémem.

S nějakými zvláštním hlídáním opuštěných českých chalup ze strany policie by majitelé počítat moc neměli. Michal Slivka ze slovenského policejního prezídia dodává, že to navíc není jen úkolem státní policie. „Je to především povinností obce například prostřednictvím obecní nebo městské policie,“ připomíná.

Slivka doporučuje důkladně si domy zabezpečit. Kdo to už dříve udělal, má tak možná o jednu vrásku na čele méně.