Na zámku v Hradci nad Moravicí můžete zažít výlet v čase

22. leden 2015

Edukační centrum Národního památkového ústavu na zámku v Hradci nad Moravicí pořádá výchovně-vzdělávací programy, díky kterým děti i dospělí okusí historii doslova na vlastní kůži.

Jestli jste nikdy neoblékli mnišskou kutnu nebo kroužkovou košili, zkusíte to právě tady. Jednou z oblíbených výprav je ta do středověku, která začíná v potemnělém hradním podzemí.

Osaháte si tam gotický portál, staletou kamennou zeď přemyslovského hradu, navléknete brnění a napíšete si pár řádek husím brkem.

Historii na vlastní kůži okusila i reportérka Petra Štrymplová. Její reportáž najdete pod odkazem 'Přehrajte si celý příspěvek' hned v úvodu článku.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.