Naděje má jméno Texas. V Muzeu vystěhovalectví

5. srpen 2014

U nás trpěli bídou. S nadějí na lepší život se hromadně vydávali za oceán do Ameriky. Ale srdcem zůstávali stále ve své rodné vesnici. Alespoň to plyne z dopisů, které vystěhovalci posílali svým příbuzným. Některé z nich najdete v Muzeu vystěhovalectví v Lichnově na Novojičínsku.

Prodat chalupu, pole a celý majetek početné rodiny naskládat do jediného lodního kufru. Všechny peníze utratit za lístek na plachetnici. Dva měsíce přečkat v nelidských podmínkách na moři a pak s novou nadějí a bez peněz vstoupit na americkou půdu. Takovýto nelehký osud volily stovky obyvatel z Lichnova a okolí v průběhu 19. a počátku 20. století. Dnes jej právě v Lichnově na Novojičínsku připomíná Muzeum vystěhovalectví.

Na malém náměstíčku v Lichnově kromě kostela, hasičského domu najdete také na první pohled nenápadnou budovu. Její fasádu zdobí nápis Naděje má jméno Texas. Právě u ní jsme si dali sraz s Josefem Šimíčkem, bývalým praktickým lékařem a starostou, který dodnes muzeem provází a pomáhá americkým krajanům také pátrat po jejich kořenech.

Muzeum ročně navštíví více než stovka krajanů. Ty v Texasu, navštívil i Josef Šimíček. Jak říká, ve své řeči si prý stále udržují jakési konzervované moravské nářečí.

O osudech vystěhovalců si poslechněte v přiloženém audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem). Tento a další díly magazínu Křížem krajem najdete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.