Návrat slezské orlice. Zmizelá část památníku obětem sedmidenní války se vrací do Orlové

Pětimetrové sousoší bude na hřbitově třešničkou na dortu, těší se sochař

Prázdné místo na památníku Sedmidenní války v Orlové už zanedlouho opět zaplní majestátní Slezská orlice. Umístění třicetitunového kamenného sousoší provází pečlivá příprava včetně přesné trasy pro jeřáb. Sochaře Martina Chmelaře jsme zastihli začátkem jara v Orlové na hřbitově, kde už chystal umístění Slezské orlice.

S Martinem Chmelařem se potkáváme poprvé v Orlové na hřbitově přímo u památníku. Teď už to jde do finále, spolu s kolegou chystají prostor, kde bude Orlice usazena.

„Přesně tady bude ten ptáček. Hodně velký, pětimetrový. A sakra těžký,“ ukazuje.

Teď vyšlo počasí, je slunečno. Jak atmosféra hřbitova na sochaře působí? „Musím říct, že je to značně rozlehlý hřbitov, je na krásném místě. Pomník, na kterém se momentálně nacházíme, je ústředním tématem a dominantou celého hřbitova. Takže je tady zajímavá atmosféra, že vlastně na obyčejném hřbitovu se nachází takto velký pomník.“

Třešnička na dortu

Pětimetrová Orlice se bude vyjímat v horizontu kolem stromů.

„Dá se říct, že dojde k zastínění všech stromů a jednotlivých tůjí, které jsou za pomníkem. Je to věc, která tady chyběla, říká sochař, podle kterého bude socha takovou třešničkou na dortu na hřbitově. 

Celý památník lemuje ohrádka z kvádrů. Aby se jeřábník vůbec mohl s technikou na hřbitov dostat, tak některé kvádry budou muset jít pryč. „Konkrétně od středu je to třetí a na druhou stranu druhý blok. Doufám, že vše půjde podle plánu.“

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.