Nedělní Noční linka: Jaká byla móda vašeho mládí?

24. květen 2020

Jaké oblečení se nosilo za vašeho mládí? Co bylo moderní? Mohli jste si jako mladí dopřát módní oblečení? Zažili jste dobu, kdy nosit džíny znamenalo revoltovat proti společnosti?

Džíny, původně montérky pro zlatokopy změnily svět před 147 lety. Datum 20. května 1873 se považuje za den zrození džín. V Čechách se jim říkalo také rifle podle italské značky džínsů prodávaných v 70. letech v Československu v prodejnách Tuzex. Texasky se jim (nejen v češtině, ale například i v katalánštině) říká podle amerického Texasu a tamních kovbojů a například ve španělštině jsou to kovbojské kalhoty.V padesátých a šedesátých letech 20. století byly symbolem revolty teenagerů a později se staly módním hitem i luxusním zbožím pro všechny generace. Byly rifle hitem v oblékání také v době vašeho mládí? Nebo minisukně? Jaké oblečení bylo módní v době vašeho dospívání?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.