Nejlepší prevence na křečové žíly? Mějte nohy na stole, říká MUDr. Fabián
Křečové žíly má v dospělém věku až 50 procent populace. A rozhodně nejde jen o estetický problém. Dá se křečovým žilám vyhnout? A jaké operační možnosti dnes máme?
Ze začátku nejsou vidět, ale přitom už je máte. Onemocnění postihuje až dvě třetiny lidí, procento se zvyšuje s narůstajícím věkem. „Větší křečové žíly jsou v populaci asi do patnácti procent,“ říká v úvodu rozhlasové Lékárny Břetislav Fabian.
Onemocnění je častější u žen a podle doktora Fabiana souvisí s hormonálními změnami v ženském těle, ať už jde o těhotenství, šestinedělí, nebo menopauzu. V jeho ordinaci se ale objevují i náctileté pacientky. „Jedna z příčin křečových žil je v dědičnosti. Pokud jsou tímto onemocněním postiženi oba rodiče, je výskyt u potomka až devadesátiprocentní,“ upozorňuje lékař.
Rizikové faktory vzniku křečových žil
- genetické
- těhotenství
- obezita
- sedavé zaměstnání a nedostatek sportu
Křečové žíly se zpočátku léčí konzervativně – nošením elastických kompresivních punčoch. Pacient má co půl roku nárok na nové.
V těžších případech je léčba chirurgická, přičemž v úvahu přicházejí dva druhy operací. O jaké operace se jedná, jak probíhá rekonvalescence, ale také jaká je nejlepší prevence, uslyšíte v záznamu naší Lékárny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.