Znojemská hovězí pečeně. Někdejší klasika restaurací a hospod
V receptu hraje roli trochu nostalgie, ale je stále živý a pokrm výborný.
- 1 kg zadního hovězího masa
- 100 g sádla
- 2 velké cibule
- 50 g slaniny
- 3 lžíce hladké mouky
- mletý pepř
- sůl
- 4 kyselé okurky (podle chuti může být i více)
Maso seřízneme na podlouhlý šál, otřeme vlhkým ubrouskem a protkneme klínky slaniny. Osolíme, opepříme a necháme nejméně hodinu v chladu proležet. Na sádle necháme zesklovatět nakrájenou cibuli a na tomto základu připravené maso rychle ze všech stran opečeme. Pak zalijeme trochou vařící vody a pod pokličkou dusíme v troubě do měkka. Během dušení maso obracíme a podle potřeby doléváme vařící vodou. Měkké maso vyjmeme, šťávu vydusíme, zaprášíme moukou, trochu osmažíme a zalijeme vodou. Vody dáme tolik, aby byla šťáva řídká. Pak zvolna vaříme tak dlouho, až se začne houstnoucí šťáva oddělovat od tuku. Potom šťávu přecedíme a převaříme. Maso porcujeme přes vlákna, přeléváme šťávou a sypeme na plátky nakrájenou kyselou okurkou.
Vhodnou přílohou jsou vařené brambory nebo houskové knedlíky.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.