Novojičínská výstava vás pozve do atraktivního světa, kde se točí peníze
Máte ponětí, jak může souviset kousek plátna s placením? Tuhle odpověď a spoustu zajímavostí najdete na aktuální výstavě v Muzeu Novojičínska v Novém Jičíně. Tématem jsou mince a platidla napříč staletími.
Představte si, že při sobě nemáte mince ani bankovkami naditou peněženku a že namísto peněz platíte třeba zvířecí kůží nebo solidně vypadající krávou. Platidla měla v průběhu historie nejrůznější podobu a ta klasická i kuriozní představuje návštěvníkům právě novojičínská výstava.
„Tady máme pregéře. Využili jsme známou fresku z chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, kde je pregéř vyobrazen a pokusili jsme se ho napodobit,“ říká Pavel Stabrava, jeden ze spoluautorů výstavy.
Pokud sem zavítají školáci, je pro ně připravena i možnost vyrazit si svou vlastní minci. „Ano, je tam vlastně špalek s razidly. My jsme zvolili nominál malý groš Rudolfa II. z roku 1581,“ dodává Stabrava.
„Výstavu jsme koncipovali takovým způsobem, aby se návštěvník dozvěděl co nejvíce z historie peněžnictví prakticky ve všech jeho podobách. Čili není to výstava úzce numismatická,“ upozorňuje pracovník Muzea Novojičínska.
V jedné z vitrín tak můžeme vidět kožešiny a různé další artefakty, tedy nejranější formy platidel. Na samém počátku obchodu byla směna statku za statek, služby za službu.
„Tady máme zrovna kunu a je tady proto, že dodnes se chorvatská měna jmenuje kuna,“ připomíná Pavel Stabrava.
Také tam najdete žetony ze starodávných veřejných domů, nebo se můžete dozvědět, jak vzniklo slovo trh a co má společného s placením. Na rozhlasový výlet výstavou se vydejte prostřednictvím záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.