Očkovat či neočkovat? Dlouhodobé nežádoucí účinky a rizika zatím neznáme

22. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Radan Gocal

Řeči o nemoci covid-19 a nepříjemnostech, které ji provázejí, nás už unavují, obtěžují a hlavně stále vyvolávají v mnohých lidech strach a nejistotu. Přesto cítíme, že informace potřebujeme, abychom věděli, jak se účinně chránit a jak si zachovat zdravý nadhled.

Čtěte také

Společnost rozděluje hlavně názor na očkování proti covid-19 a dva hlavní názorové proudy jsou patrné i ve sdělovacích prostředcích. Jedni argumentují tím, že s proočkovaností populace se snižuje počet případů nákazy. Na druhé straně jsou pak lidé, kterým se po očkování zhoršily jejich zdravotní problémy.

Náš host covid-19 nezlehčuje a není tzv. odmítačem očkování, na druhou stranu se ale na věc dívá z různých úhlů pohledu. A hlavně intenzivně se o tuto problematiku zajímá. Informace čerpá z mnoha zdrojů (mj. z britských vládních, amerických a odborných časopisů) a pracuje s nimi.

„Problém v rozdělení společnosti u nás je v tom, že lidé nemají dostatek informací jako třeba v Británii. Kdyby měli dostatek informací, mnohem lépe by se orientovali – jestli očkování ano nebo ne, nakolik to chrání, jaké mohou být nežádoucí účinky,“ říká v úvodu pořadu lékař.

Je očkování vhodné pro všechny? Nakolik jsou lékařské či vědecké studie objektivní? Nejen těmto otázkám jsme se v rozhlasové Lékárně věnovali. Poslechněte si.

autoři: Eva Panošová , tif
Spustit audio

Související