OKD počítá ztráty, které způsobilo přerušení těžby na Dole Darkov

27. květen 2020 06:20

Oblast Karvinska se přizpůsobuje tomu, že v celém okrese stále není možné zrušit hygienická opatření proti šíření koronaviru. Souvisí to především s ohniskem nákazy na tamním Dole Darkov. Těžba tam byla přerušená. Problémem je teď mimo jiné nejistota, jak se tato situace bude dál vyvíjet.

„Pro pár lopatek uhlí a chodí se do práce, je to trošku zbytečné. Promoří se celý kraj zbytečně,“ řekl nám jeden ze zaměstnanců OKD krátce před tím, než se pozastavila těžba na Dole Darkov.

Čtěte také

Je to nepříjemná situace, hlavně zase nejistota, co bude dál, myslí si další: „Jsme dodavatelská firma pro OKD, člověk je trochu nervózní. Nevíme, co bude dál.“

Důl Darkov je součástí obce Stonava. Podle tamního starosty Ondřeje Febera (ANO) stále platí omezení jako dříve v celé republice. Oceňuje, že tamní obyvatelé jsou disciplinovaní.

„Příznivé pro Stonavu je to, že je tady rozptýlená zástavba. Po celou dobu nouzového stavu jsme nezaznamenali žádné problémy. Lidé se neshromažďovali, seděli doma, nebo chodili po parcích a po loukách,“ dodává starosta.

Intenzivní jednání

Vlastník OKD, státní podnik Prisko, potvrdil, že se teď usilovně hledá způsob, jak celou situaci v rámci šachty vyřešit. Propad tržeb bude určitě ve stovkách milionů korun a jde o celkový důsledek pandemie na vývoj uhelného trhu, na ceny a na poptávku.

„Situace se mění každým dnem a nyní intenzivně pracujeme na vyčíslení dopadů infekce na hospodaření OKD. Intenzivně jednáme o návrhu opatření se společností OKD. Návrh předložíme po projednání s ministerstvem financí,“ dodává mluvčí Priska Roman Hrůza.

V dalších částech Moravskoslezského kraje, kromě Karvinska, se život vrací k běžnému stavu. Postupně se také otevírají pro návštěvy i domovy pro seniory.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související