Ostrava-Zábřeh má jednu raritu. Řadu ulic pojmenovaných po sovětských vojácích
Z dob poválečného socialistického budování zůstaly dodnes v Ostravě ulice pojmenované po vojácích sovětské armády. Kolem třiceti jich je na sídlišti Zábřeh, které se za komunismu jmenovalo Stalingrad.
Proto jsou na tamních nárožích speciálně jména vojáků z bitvy o město na Volze, která znamenala zlom v 2. světové válce.
Jsou tady ulice Gončarova, Chrjukinova, Gerasimova, Baranovova, Rodimcevova, Bogorodského, Čujkovova a mnoho dalších, které lidé často komolí, natož aby věděli, po kom jsou pojmenovány.
„Jsou to většinou lidé, kteří padli u Stalingradu nebo byli hrdiny bitvy u Stalingradu. Paradoxem je, že ulice dostaly pojmenování nejen po zemřelých, ale i po stále žijících osobách, což odporuje zvyklostem,“ říká historik a kronikář Ostravy-Jihu Petr Přendík.
V Zábřehu je podle vojáků pojmenováno okolo 30 ulic. Stalingrad se sídliště jmenovalo od roku 1950 do roku 1962. Po pádu komunismu se část obyvatel neúspěšně zasazovala i o přejmenování ulic, a to podle československých letců.
Celý rozhovor s historikem Petrem Přendíkem najdete ve zvukové podobě v úvodu tohoto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...