Ostravské příchody
Jak se žije v Ostravě lidem, kteří přišli odjinud.
Pořad původně vznikl na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 (viz Historie pořadu).
Publicistický týdeník mapoval zajímavé příběhy lidí, kteří do Ostravy přišli za prací, zájmy, láskou i nedobrovolně a nakonec v ní nejen zůstali, ale také přispěli k tomu, že se v tomto městě žije lépe.
„Jak šly dějiny, Ostrava se nevrstvila, ale explodovala. V několika vlnách sem přicházely desetitisíce nových obyvatel – to u nás nezažilo takto masivně žádné jiné město,“ řekl při vzniku projektu jeho spoluautor Radovan Lipus.
Pořad představoval příběhy známých osobností ale i zajímavé příběhy lidí veřejně dosud neznámých.
Za zmínku určitě také stojí, že hudbu a text znělce pořadu propůjčil ze svého repertoáru Jarek Nohavica.
Připravovala: Redakce zpravodajství a publicistiky, redakce volné rozhlasové tvorby
Historie pořadu:
Projekt Ostravské příchody vznikl (na internetu) v rámci kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015. Rozhlasová verze však byla po dohodě s autorem námětu Radovanem Lipusem zcela samostatná, s vlastní dramaturgií. Ostravské příchody se objevovaly také např. v Mladé frontě Dnes.
První díl rozhlasové verze se vysílal 1. září 2009 a jeho hostem byl podnikatel Jaroslav Nosräti, kterého do Ostravy v roce 1990 přivedl zrestituovaný rodinný majetek. Od té doby prošly pořadem desítky nejrůznějších více či méně známých osobností. Jejich příběhy byly ale vždy zajímavé.
Začátkem září 2012 se záběr tohoto publicistického týdeníku rozšířil na prakticky jakýkoli zajímavý příběh z našeho (moravskoslezského) regionu a dál se vysílá pod názvem Ostravské příběhy. Poslední Ostravské příchody se tak v programu Českého rozhlasu Ostrava objevily v úterý 28. srpna 2012.
Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Váhání Spolu mě mrzí, ale chápu ho, říká středočeská hejtmanka o povolebním vyjednávání
-
Zdaňme víc neřesti, radí ministr Vlček. ‚Řešme spíš výdaje bobtnajícího státu,‘ oponuje Skopeček
-
Advokát: Špatně placená jsou všechna povolání v justici od úředníků po soudce. A neřeší se to dlouho
-
Občas krok dobrým směrem, ale hotovo není, hodnotí sociolog Prokop, zda vláda plní své naplánované cíle