Ostravský spolek Svatý Václav chce zachránit komín bývalé vítkovické Aglomerace
Budovy dávno zrušeného provozu v jižní části Dolní oblasti Vítkovice se začaly jako stará ekologická zátěž likvidovat. Úřady vydaly demoliční výměr i na cihlový komín, který patří k nejmohutnějším v republice. Spolek usiluje o jeho zachování.
„Komín je dominantou bývalé Aglomerace, která byla od 60. let minulého století nedílnou součástí v procesu výroby surového železa. Připravovala se tam vsázka do vysokých pecí,“ říká hlavní organizátor iniciativy za záchranu komína Dominik Raška.
Podle něj jedinečnost komínu tkví hlavně v jeho mohutnosti. „Nikde v republice nenajdete tak mohutný cihlový komín. Dole v patě dosahuje až patnácti metrů a nahoře má devět metrů. Váha je neuvěřitelných deset tisíc tun a výška 101 metrů. Je jedním z největších dochovaných komínů,“ dodává.
Má i vize a nápady, jak komín dále využít. „Spojíme vysokou pec číslo šest a protáhneme to tady k Aglomeraci. Dole bude kavárna, ve výšce 44,5 metrů bude rozhledna a do úrovně druhého ochozu by mohla být vyhlídka, na kterou byste se dopravili proskleným moderním výtahem,“ nastiňuje Raška.
Za záchranu komína chce bojovat také spisovatel a zakladatel facebookové skupiny Nezapomenutá Ostrava Marek Pietoň. „Považuji ho za jednu z dominant, o které by Ostrava neměla přijít. Opravdu si myslím, že ten komín je tak výjimečný, že by měl být prohlášen technickou památkou,“ míní Pietoň.
Spolek Svatý Václav chystá kromě petice na záchranu komína kulturní festival Kamín. První akce mají začít na konci měsíce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.