Pro návštěvníky už je po zimě otevřený i Flascharův důl u Oder
Flascharův důl u Oder na Novojičínsku zahajuje další sezónu. V historii teprve čtvrtou. Během léta nabídne i vylepšení pro návštěvníky. Rozšířenou naučnou stezku a nové posezení. Byli jsme u toho, když do dolu dorazili jedni z prvních návštěvníků.
„V dole jsem nikdy nebyla, je to pro mne zajímavé,“ říká Kateřina Krajzlová, která v Ostravě studuje cestovní ruch. Spolužačky Sára a Silvie se snažily vžít do kůže horníků. „Kdyby mi zhasla svíčka, tak jsem asi ztracená,“ přiznává Sára. „Pocta těm, co tady pracovali, já bych to nedala,“ dodává Silvie.
Důl podle učitelky Blanky Gimarenc de Souza navštívily i kvůli inspiraci, aby studentky zjistily více o fungování turistické destinace. „Z hlediska cestovního ruchu je to pro nás velice zajímavé, protože studentky mohou vidět v akci pana průvodce, kdyby se v budoucnu studenti rozhodli dělat podobnou činnost. Pro mě je to velice zajímavé a atraktivní, protože já jsem v břidlicovém dole poprvé,“ říká kantorka.
Ve Flascharově dole návštěvníky čeká 400 metrů důlních chodeb. Je tam si 10 stupňů Celsia a taky úplná tma a ticho. A hlavně podle průvodce Martina Černého úplný klid.
„Návštěvníky čeká nějakých 300 metrů v podzemí, které je vesměs autentické. Čeká je výstavka netopýrů – ať už živých nebo plastových pro děti. Je tady krásné lezní oddělení asi dvacet metrů. Kdo by se bál, může to obejít. Končí to nahoře, kde si můžete potlačit důlní vozík a zjistit, že tlačit půl tuny není pro toho horníka úplně jednoduché,“ popisuje průvodce.
Správci dolu pro letošní turistickou sezónu chystají novinky. Lidé si tady budou moci posedět. Vzniknou tady 4 nové informační panely, kde bude vidět, jak se břidlice zpracovávala a pokládala.
„Jeden panel bude určitě ukázka kladení ještě starou břidlicí, kterou jsme sundali z jedné stavby, která se bourala. A potom budou ukázky různých tvarovek,“ upřesňuje Alena Zemanová z městského odboru kultury a školství s tím, že panely budou hotové v červenci. Odry plánují slavnostní program včetně ukázkové dílny.
Související
-
Víte, jak a čím se hraje na břidlofon? Na návštěvě v Muzeu břidlice
Jak vypadá břidlofon a čím byste na něj asi zahráli? Odpověď najdete v novém Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou.
-
Mistrem v štípání břidlice je osmdesátiletý Miloš Pírek
Představíme vám člověka, který se celý svůj život věnuje řemeslu štípání břidlice a dokonce v seniorském věku poráží soupeře na republikových mistrovstvích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.