Ostravští lékaři vyzkoušeli unikátní operaci kolene

30. květen 2012
02548022.jpeg

Padesátiletá pacientka má od včerejška nový kolenní kloub a jedno prvenství. Je totiž první v Ostravě, které lékaři voperovali implantát s pomocí 3D šablony. Díky těmto šablonám vyrobeným na míru jsou zákroky mnohem přesnější, rychlejší a zároveň šetrnější. Operaci touto metodou dělají jen tři pracoviště na Moravě.

Je to jako koupit si šaty v konfekci a nechat si je ušít na míru. Obojí se dají nosit. Ty na míru ale lépe sedí, říká primář ortopedického oddělení Městské nemocnice Ostrava Michal Mačák.

„Podle scanu magnetické rezonance se vytvoří třírozměrný model kolene toho pacienta a sestaví se celá osa končetiny. To znamená, je tam kyčel, koleno a kotník. Plus třírozměrný model toho kolene. Na míru pacienta se pak vyrobí šablona, která následně umožňuje přesnou resekci spodní části stehenní kosti a horní části holenní kosti, aby implantát byl v ideální pozici,“ vysvětluje primář.

Operace pacientky s těžkým stupněm artrózy dopadla dobře. Po zahojení bude nohu rozcvičovat. Těší se, že se zbaví bolesti. Rekonvalescence by měla být rychlejší než po běžné operaci.

V sazebníku pojišťoven ale prozatím tuto metodu nenajdete a pacienti si vyrobení řezacích šablon podle vlastní anatomie musejí zaplatit sami. A levné to není.

„Běžně to můžeme dělat, ale je to tak, že tu šablonu, protože jsou s tím spojeny výrobní náklady, si pacient kupuje u dané firmy. A to stojí 25.000 korun. Prostě není to nasmlouváno s pojišťovnami,“ dodává Mačák.

S pojišťovnami se nemocnice chce v prvé řadě dohodnout na tom, aby jí umožnily operovat více pacientů. Navýšení je totiž jedinou cestou, jak zkrátit čekací dobu na výměny kloubů, která se pohybuje až kolem dvou a půl let.


Jaké jsou v ortopedii kolene novinky?
Primář ortopedického oddělení Městské nemocnice Ostrava Michal Mačák byl hostem pravidelné středeční Lékárny, jejíž záznam najdete v iRadiu.

  • Zpráva
  • operace
  • zdraví
  • ortopedie
  • Ostrava
  • koleno