Paličkovaná krajka na botech? Paličkářky z Bohuslavic umí i jiná kouzla

29. květen 2015

Jen těžko by někdo spočítal, kolik metrů příze padlo na novou výstavu Klubu paličkářek z Bohuslavic. Jemná krajková krása zdobí jejich ubrusy a záclony, klobouky i šaty, ale zkrášlit dokázaly i stolní lampu a paraván.

Válec, podvinek, paličky, špendlíky a různobarevná příze. Bez toho se neobejde žádná paličkářka. Někdo by si možná myslel, že paličkování je už archaická rukodělná technika.

„Já si to vůbec nemyslím. A právě tato výstava je důkazem toho, kde všude se dá krajka použít v dnešní době. Představte si, že se dá použít její aplikace na plátěné kabelky, na boty, klobouky nebo se dá upaličkovat celý klobouk,“ říká vedoucí klubu Lucie Hamplová.

Upaličkovat se podle ní dají třeba i doplňky na šaty nebo na spodní prádlo. Šikovné ruce zvládnou vyrobit šperky a ozdoby, nebo upaličkovat klopy.

Bába, piliny, hrdule...

Za jemnými krajkami, které vytvořily ženy z Klubu paličkované krajky v Bohuslavicích, jsou ale stovky hodin mravenčí práce s náčiním, které má pro neznalého člověka zvláštní vzhled i názvy.

„Základem je bába neboli válec, hrdule – jak chcete krajově. A můžete si ji vyrobit sami, není to žádná velká investice. Bába je tedy válec vyplněný něčím měkkým, ale musí to být hodně udusané. Já třeba mám piliny. Válec si něčím pěkným povlékneme a pak nakreslíme předlohu,“ vysvětluje Hamplová.

Paličkované doplňky na moderní obuvi

Pak už přichází na řadu samotné paličkování. Vedoucí bohuslavických paličkářek musí do začátku výstavy stihnout dokončit motýla, který má být dárkem pro účinkující. Na paličkování motýla potřebuje osm párů paliček

„Musím ho upaličkovat, natužit, sundat, ještě trošičku přežehlit, aby vypadal, a na něco pěkného naaranžovat,“ vysvětluje celý pracovní postup zkušená paličkářka.

Začínejte jen s jednou barvou

„V dnešní době je hodně moderní barevná krajka. Ale pro začátečníky bych to hned nedoporučovala, protože sladění těch barev je takový malý kumšt,“ upozorňuje a radí Lucie Hamplová.

Na výstavě Krajka pro dny všední i sváteční se kromě Lucie Hamplové představí i další ženy z Klubu paličkované krajky v Bohuslavicích. Ve společenském sále tamního Obecního úřadu si výstavu nenechte ujít o tomto víkendu: dveře dokořán tam budou mít v sobotu i v neděli od 14:00 do 19:00.

Více si o paličkářkách z Hlučínska poslechněte záznamu magazínu Křížem krajem - viz odkaz 'Přehrajte si celý příspěvek'. Tento spolu s dalšími záznamy najdete také v iRadiu.

Paličkované doplňky na plátěných kabelkách
autor: čan
Spustit audio