Petr Čichoň: Lanovka nad Landekem

Příběh z blízké budoucnosti, který poznamená politicky motivovaná vražda. Příběh, který se odehrává na Prajzské. Příběh slévače Johana, hornice Trudy a jejich dětí.

Účinkují: Norbert Lichý, Martin Dědoch, Josef Kaluža, Lada Bělašková, Kateřina Breiská
Připravila: Eva Lenartová
Napsal: Petr Čichoň
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Peter Gábor
Premiéra: 1. 8. 2021
Natočeno: v Českém rozhlase Ostrava

Příběh slévače Johana, hornice Trudy a jejich dětí se odehrává v Opolském vojvodství a na Hlučínsku, takzvané Prajzské,  na ostravské periferii pod landeckou skálou. Šle, slévačské kalhoty a obnošená košile, to je Johan. Je šťastný, když si může vyjít na zahradu, kde v rybníku chová zlaté rybky a chladí pivo, které s Trudou popíjejí.

Jejich pokojný život je však narušen stavbou lanovky, jež má spojovat bývalý průmyslový areál Dolních Vítkovic s vrchem Landek. Když se Johanova dcera Maruška po rozvodu vrací domů, častěji přijíždí také Trudin syn Hannes, jehož manželka, předsedkyně polské separatistické strany Liga Slezska, byla za záhadných okolností zavražděna.

Kdo ji zavraždil a proč a zaujme Maruška prázdné místo po Hannesově boku? To jsou jen některé z otázek, které si čtenář pokládá. Se záměrnou dávkou nostalgie sleduje odcházení starého světa, který je postupně nahrazován novým, cizím. Z Evropské unie se stává federace a regionální identita je něco, co má sice velkou politickou váhu, co je ale zároveň velmi rozdílně vnímáno lidmi žijícími v těsném sousedství.

Druhá prozaická kniha hlučínského rodáka pracuje tedy s tématy, která jsou v regionu slezského Hlučínska po staletí mimořádně živá.

Kniha Lanovka nad Landekem, autor Petr Čichoň

Premiéru šestidílné četby poslouchejte ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava každou neděli v 15:30, na webu pro vás připravujeme stream seriálu od 6. září. K poslechu vám bude po dobu 4 týdnů.

Básník a prozaik Petr Čichoň nabízí čtenáři nevšední vyprávění, v němž se střetává dravé prostředí byznysu a politiky s pomalým životním tempem Johana a Trudy a které je dokresleno autentickou prajzštinou smíšenou s ostravským dialektem. Přesto je Lanovka nad Landekem především románem o mezilidských vztazích v kulisách svérázného regionu, kde se každý cítí být tak trochu Polákem, Němcem i Čechem zároveň.

Norbert Lichý v ostravském rozhlase při práci na audio knize Den trifidů

Veškeré události originálně glosuje sympaticky zemitý Johan, který každou svou promluvu či úvahu zakončuje různě emotivně zabarveným „jušiš“. Johana v rozhlasové adaptaci představuje Norbert Lichý, a protože Johan mluví a přemýšlí zásadně v nářečí, nebyl to pro skvělého ostravského herce zrovna lehký úkol. Další postavy Lanovky nad Landekem uslyšíme v podání Martina Dědocha, Josefa Kaluži, Lady Bělaškové a Kateřiny Breiské.

Text pro rozhlas upravila Eva Lenartová, s režisérem Petrem Gáborem spolupracoval mistr zvuku Marek Hoblík.

Spustit audio