Podnikatelé mají půl roku na vyřízení koncese pro prodej lihovin. U přepážek je zatím klid

17. říjen 2013

Podnikatelé, kteří prodávají lihoviny, musí mít podle zákona novou koncesi a ode dneška ji vyřizují všechny živnostenské úřady. I když je na to hodně času - půl roku, bez front u přepážek se to asi v dalších týdnech a měsících neobejde. Například jenom v Ostravě by si mělo koncesi zajistit zhruba 10 tisíc lidí. První den ale v tomhle směru žádný velký ruch nepřinesl.

Jen pár kroků od živnostenského úřadu v Ostravě je obchod s lihovinami. Vedoucí Žaneta Tomasová o povinnosti mít na tento prodej koncesi dobře ví. A už se chystá k přepážce.

„Hned první den, ať to mám v pořádku,“ říká paní Žaneta. Právě ona bude mezi prvními v Ostravě a okolí. Od rána totiž všechny přepážky živnostenského úřadu zely prázdnotou a vyvolávací systém čekal marně.

Vedoucí úřadu Ivo Korduliak se s obavami dívá přes ulici, kde stojí fronty opozdilců kvůli výměně řidičáku.

„Bohužel čekáme něco podobného. Máme zkušenost, že podnikatelská veřejnost chodí většinou až ke konci zákonem stanovených lhůt,“ poznamenává Ivo Korduliak.

Vydání koncese podle něj netrvá dlouho, úřad ji vydá asi za půl hodiny. Funguje to i na dálku, ale žadatelé musí počítat s tím, že všechna správní rozhodování potrvají až měsíc.

Kdo nechá vyřizování na poslední chvíli, musí počítat s frontami, i když třeba právě v Ostravě přibylo šest nových úředních přepážek. Po 17. dubnu už bude pozdě.

Koncese mají chránit před závadným alkoholem, obchodníci to zpochybňují

Jestli mají koncese na prodej lihovin smysl, na to se podle samotných obchodníků neodpovídá úplně snadno.

„Když máte veřejného dodavatele, není se čeho bát. Bohužel je to zase byrokracie, ale s tím se nedá už nic dělat,“ míní vedoucí ostravského obchodu Žaneta Tomasová.


O koncesi musí požádat každý podnikatel, který prodává alkohol, ať už v rámci velkoobchodního řetězce, nebo konečnému spotřebiteli. „Z hlediska zákazníka každý, kdo mu prodává alkohol v uzavřeném balení v prodejně, nebo každý hostinský, který mu nalije štamprli tvrdého alkoholu, bude muset mít koncesi,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu o obchodu Tomáš Hajdušek.

Koncese by měla zprůhlednit trh s lihovinami, zvláště tam, kde se mnozí dodnes nevzpamatovali z loňské metanolové aféry. Na otravy závadným alkoholem dosud zemřelo 47 lidí.

„Dneska může alkohol konečnému spotřebiteli prodat každý podnikatel, který má obchodní činnost v režimu živnosti volné, a těch je 1,9 milionu. Smysl koncesování je v tom, kdyby nedej bože vypukla znova metanolová aféra, aby státní orgány přesně věděly, kde mají zakročit. Dneska je to zhledem k množství podnikatelů de facto nemožné,“ zdůrazňuje náměstek ministra průmyslu o obchodu Tomáš Hajdušek.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka ale namítá, že v přijaté podobě je zákon zcela bezzubý.

„Koncesi dostane každý, kdo je starší 18 let a má čistý trestní rejstřík. My jsme navrhovali přísnější povinnost v tom, ať je prodejce alkoholu nucen platit DPH, to znamená má řádné účetnictví, a ať má registrační pokladnu kvůli dohledatelnosti toho, co prodá. Bohužel to neprošlo ani zákonem ani vyhláškou,“ podotkl Juračka.

autoři: mrk , mak , dka
Spustit audio