Pojmenování Kravařska má spojitost s dávnou Volskou stezkou z Haliče k Vídni

5. červen 2021

Umíte si představit, že jdete mezi loukami a proti vám kráčí několikasethlavé rohaté volské stádo? Dnes má podobný obrázek spíš nádech romantiky či příchuť Divokého západu. V krajině Poodří to ale kdysi byla běžná věc. Vedla tudy totiž takzvaná Volská cesta či stezka, kudy táhl hovězí dobytek z Haliče k Vídni.

Horní Poodří proslulo v 18. a 19. století chovem skotu, ostatně odtud pochází i pojmenování Kravařsko. Dobytek ale v tomto prostoru zanechal ještě další výraznou stopu. Oblast totiž fungovala jako trasa pro přesun stád. Volskou cestu vám představí Ivan Bartoš z Českého svazu ochránců přírody Studénka, který dávnou zemědělskou komunikaci pomáhá vzkřísit do podoby naučné stezky.

Starodávnou obchodní trasu dnes v terénu připomínají informační tabule, které zároveň upozorňují na místní zajímavosti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.