Policie po nehodě vlaku u Dolní Lutyně prověřuje kamion s nadměrným nákladem

25. leden 2024 20:53

Hasiči Správy železnic odpoledne ukončili práce na odstranění trosek vlaku, který se ve středu na Karvinsku střetl s nákladní soupravou převážející vrtnou soupravu. Informoval o tom mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Místo si převzala další pracovní četa, která začne opravovat kolejiště i trakční vedení. Obnovení provozu, alespoň částečné, se očekává v sobotu večer. Nehodu nepřežil strojvedoucí vlaku, dvě desítky cestujících utrpěly zranění.

Řidič nákladního automobilu vjel před srážkou na přejezd, kde zřejmě uvízl, poté spadly závory. Náklad, který řidič vezl, měl být nadměrný. Policisté proto také prověřují, zda vůz převážející vrtnou soupravu do areálu nedaleké farmy směl poměrně úzkou komunikací mezi poli vůbec projíždět.

Nákladní vůz patří společnosti Spro, která se věnuje i přepravě nadměrných nákladů. Její zástupci se zatím nechtěli k nehodě vyjadřovat.

Čtěte také

Nákladní vůz řídil Čech. „Souprava byla určena na převoz nadměrných nákladů. Jednalo se o důlní zařízení. Pravděpodobně o vrtnou soupravu. Ta po nárazu vlaku skončila několik desítek metrů od místa nehody,“ uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Vrtná souprava mířila do areálu Farmy Bezdínek. „Stavíme sklad zeleniny, měla vrtat piloty pro základy stavby,“ popsal její jednatel Jiří Stodůlka.

Přejezd podle něj pravidelně využívají zásobovací kamiony i zemědělci s těžkou technikou, před lety byl opravován. Před časem při úvahách o zřízení autobusové linky pro zaměstnance upozornili kraj, že nízkopodlažní autobusy by podle dopravce mohly mít problém místem projet.

Odstranění trosek

„Hasiči na místě ukončili práce. Poškozenou lokomotivu i první vagón jsme odstranili z kolejiště,“ uvedl. Dodal, že jako první by se měl obnovit provoz na koleji číslo jedna, po které havarovaný vlak nejel a je poškozena nejméně.

Práce na odstranění následků kolize začaly ve středu odpoledne, kdy vyšetřovatelé ukončili práci na místě nehody. K dispozici měli hasiči i těžkou techniku. Nejprve odpojili nepoškozené vagony, nehodový vlak je odtáhl do depa. Pak odstranili vrak havarovaného nákladního vozu a začali odstraňovat trosky poškozené lokomotivy a prvního vagonu.

Místo tragické nehody vlaku

Než bude trať alespoň částečně zprovozněna, jezdí mezinárodní vlaky odklonem, ostatní cestující by také raději měli počítat se zpožděním. V úseku České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Zprovoznění druhé koleje předpokládá Správa železnic zhruba do dvou týdnů.

Práce na odstranění následků kolize začaly ve středu odpoledne, kdy vyšetřovatelé ukončili práci na místě nehody. K dispozici měli hasiči i těžkou techniku. Nejprve odpojili nepoškozené vagony, nehodový vlak je odtáhl do depa. Pak odstranili i vrak havarovaného nákladního vozu a začali odstraňovat trosky poškozené lokomotivy a prvního vagonu.

Nehoda se stala okolo 5.40 v úseku mezi Bohumínem a Dětmarovicemi. Nepřežil ji strojvedoucí vlaku. Další dvacítku lidí museli ošetřit záchranáři. Případ kriminalisté řeší jako obecné ohrožení z nedbalosti. Předběžnou škodu na vlaku a na trati Drážní inspekce odhadla na zhruba 37 milionů korun.

autor: Eliška Balcárková | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio