Pondělní Noční linka: Aprílové žertíky (třeba i ty nepovedené)

1. duben 2024

Už od 16. století je první dubnový den spojen s různými žerty a vtípky, ve Francii se nazývá poisson d’avril, „dubnová ryba“ podle zvyku vystřihovat z papíru rybu a připevnit ji tajně někomu na záda.

Známým a příbuzným se posílají nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy nebo závit M0. Paleta vtípků, kachen a nachytávek je mnohem obsáhlejší. A kdoví, možná jste sami někdy připravili ještě sofistikovanější aprílový žertík. Nebo byli jeho oběťmi. A možná to i někdy nevyšlo.

Právě o tom můžete dnes mluvit v Noční lince s Borkem Kapitančikem. Pro kontakt se studiem bude opět sloužit telefon 731 800 900 a e-mail linka@rozhlas.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.